Skopelos: kde se borovice dotýkají moře
Druhý největší ostrov severních Sporad má rozlohu 96 km2 a sousedí s menším Skiathosem a větším Alonnisem. Vyniká sice přírodními skvosty, čisťounkým mořem a vynikajícím vínem, ale nepatří mezi nevyhledávanější řecké ostrovy. Proč? Důvod je prostý – není zde letiště a turisté se sem musí dopravit trajektem z vedlejšího Skiathosu. Avšak pro návštěvníky vyhledávající klidnější místa, je právě toto velikou výhodou.
Skopelos je považován za jeden z nejzelenějších ostrovů v Řecku, celých 67% rozlohy zabírají panenské borovicové lesy, které jsou chráněné státem. Chráněná je i Chora, hlavní město ostrova, a to památkovou péčí.
Na ostrově žije asi 5 000 obyvatel, z nichž převážná většina v hlavním městě. Skopelos je rovněž známý tím, že se zde z velké části natáčel muzikál Mamma Mia!, naštěstí ani tato událost světového významu nepřeměnila ostrov na továrnu na turisty. Vítejte na filmovém ostrově Kalokairi!
Stručná historie ostrova
Skopelos byl pravděpodobně osídlen již v mladší době kamenné, stejně jako jeho dva sousedé (Skiathos a Alonnisos). Báje hovoří o tom, že se na ostrově jako první usadil Stafylos, syn boha Dionýsa a krétské princezny Ariadné. Tento první skopeloský král se na ostrově vylodil v oblasti, které se dodnes říká Stafylos a prý s sebou přinesl znalosti pěstování oliv a vinné révy (řecky se hroznové víno řekne „stafyli“). Olivový olej a víno bylo již ve starověku vyhlášenou skopeloskou komoditou.
Ostrov byl však až do doby Římské říše nazýván Peparethos (podle Stafylova bratra). Skopelos poprvé použil historik Klaudius a to pravděpodobně podle útesů na severu ostrova („skopelos“ je řecky útes).
V mykénském období se z ostrova stala základna pro loupeživé výpravy Dolopů a po nich se na ostrově usazují Chlakidité z nedaleké Euboie. V té době obyvatelé ostrova dosáhli celořeckého věhlasu díky své početné obchodní flotile, ostrov bohatl a razil své vlastní stříbrné mince. Slávu ostrovu zajistil i Skopelosan Agnontas, když v roce 569 př. n. l. vyhrál Olympijské hry a je po něm pojmenován záliv na jihu ostrova.
Pláž Stafylos, místo vylodění prvního krále Agnontas, vítěz Olympijských her
Makedonci a Římané se ostrova příliš nedotkli, vládl zde klid a pokračovala tradice vývozu vína. Křesťanství se na ostrov dostalo ve 3. stol. n. l. a v polovině 4. stol. je zde založeno arcibiskupství, kdy prvním arcibiskupem se zde stává svatý Riginos, patron ostrova.
Po období Byzance se na ostrově na chvíli zabydleli Benátčané a od roku 1538 zde vládli Osmanští Turci. Během národněosvobozeneckých bojů se na Skopelosu ukrývali partyzáni a ostrov byl k nově vzniklému řeckému státu připojen v roce 1830.
Dračí průrva Odkaz na slavnou skopeloskou obchodní flotilu
Mamma Mia! To je krása!
Jak jsem již uvedla, Skopelos je považován za jeden z nejzelenějších řeckých ostrovů. Borovicové lesy všech odstínů zelené se doslova dotýkají čistého azurového moře. Na Skopelos se prostě jezdí za přírodou!
Přírodních krás ostrova vynikajícím způsobem využili hollywoodští filmaři a do těchto scenérií zasadili příběh muzikálu Mamma Mia! Po jeho stopách se vydejte, i když nejste jeho ortodoxními fanoušky, kulisy vás uchvátí i bez Meryl a Pierce…
Na Skopelosu si bezesporu užijete rozmanitost místních pláží, od těch klidných a vyhledávaných na jihu až po divočejší, zapomenuté a těžko dostupné zálivy na severu. Od žlutého písku po bílé oblázky, s tavernami či turistickým ruchem nepoznamenané. Výběr je zde opravdu velký!
Pláž Limnonari Záliv Panormos
- Hlavní město Skopelos
- Mamma Mia! na Skopelosu
- Agios Iannis sto Kastri: kostelík z muzikálu Mamma Mia!
- Pláže na Skopelosu
- Kláštery na Skopelosu
- Architektura na Skopelosu
- Dračí průrva na Skopelosu