Lykavittos: Nejvyšší athénský kopec

Lykavittos je nejvyšší kopec vnitřních Athén. Tyčí se do výše 277 m. n. m. a 227 m nad úrovní města. Jelikož je jeho poloha velmi nápadná, je viditelný opravdu odevšad, museli si jeho existenci starověcí Řekové vysvětlit příběhem…

Skála chránící Akropolis

Poté, co Athéna porazila Poseidona ve vzájemném klání o patronát nad městem, se bohyně pokusila město opevnit. Vystoupala na tzv. Turkovunia a osekávala je, aby tak vytvořila kruhovou zeď. Zrovna se vracela z Pallini s kusem skály v rukou, když jí krkavec přinesl zprávu o vyzrazení jejího tajemství. Bohyně se zarazila a skála jí vypadla z ruky na místě, kde se dnes nachází Lykavittos. Od té doby, kdy krkavec předal bohyni toto nemilé poselství, se všichni krkavci zbarvili do černa – jako poslové špatných zpráv.

Pro vysvětlení názvu kopce existuje hned několik verzí. Podle jednoho jazykovědce z 5. století př. n. l. byl kopec pojmenován podle vlků (řecky „lykos“), kteří na jeho svazích žili. Podle jiné verze byl kopec pojmenován podle soumraku (řecky „lykofos“) a někteří historikové poukazují na podobnost s prehistorickým slovem „lykambetos“, což znamená místo, kde zhasíná světlo – zapadá slunce.

Jak to bylo doopravdy?

Přesto, že by mohl být Lykavittos ze strategického hlediska minimálně stejně významný jako Akropolis, byl celá staletí opomíjen. Neexistovalo zde žádné organizované osídlení, ani vojenská základna. A to mělo jeden prostý důvod, nebyl zde k dispozici zdroj pitné vody. K prvním vojenským účelům tak sloužil až v době turecké nadvlády a za 2. světové války, kdy si zde zřídili své stanoviště nacisté.

Současnost

Dnes se na kopec můžete vydat buď pěšky nebo lanovkou. V obou případech však musíte vystoupat dost prudký kopec. Nejjednodušší cesta vede od stanice metra Evangelismu a poté rovnou za nosem až nahoru. Poté, co vystoupáte po nekonečně mnoha schodech, vás teprve čeká stanice lanovky. Tou se nahoru svezete asi za 5 minut. Kdybyste chtěli pokračovat dále pěšky, čeká vás cesta plná serpentin, ale už bez schodů. Nahoru se vyšplháte za cca 15 minut.

Na vrcholku kopce vás čeká kostelík svatého Jiří z konce 19. století, restaurace a překrásné výhledy do širého okolí. Budete-li mít štěstí, zahlédnete ostrovy Aigina i Salamína a Peloponés. Do svahu je rovněž zasazen amfiteátr, kde vystupovaly ty nejznámější řecké i světové hudební ikony, jako například Chuck Berry, Bob Dylan, Black Sabbath, Bjork, Deep Purple, Pet Shop Boys, Moby, Vanessa Mae nebo Prodigy.

Chci na poznávačku do Athén

rnc-logo-color.jpg

Written by admin

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *