Syntagma: Centrum politického dění v Řecku

Náměstí Syntagma je ústředním athénským náměstím. Své jméno dostalo podle Ústavy, kterou musel přijmout řecký král Otto po povstání Řeků 3. září 1843. Povstání tehdy probíhalo právě zde, před královským palácem, v němž dnes sídlí řecký parlament. Náměstí obklopují významné státní budovy, kromě parlamentu například Ministerstvo vnitra a zahraničních věcí, mnohé ambasády a jedny z nejdražších athénských hotelů v čele s Grand Bretagne.

Jedná se o druhé největší náměstí v Řecku, po Spiniadě na Korfu, a patří mezi 100 největších náměstí na světě. Zajímavé je, že se jeho východní část nachází výš než západní, díky čemuž bylo nutné vybudovat spojovací mramorové schodiště. To je dnes známým městským meeting pointem jako třeba „Čára“ v Brně nebo „Ocas“ v Praze.

Historie náměstí Syntagma se začíná psát v roce 1834. Do té doby byla tato čtvrť na periferii města a dokonce místo, kde se dnes nachází budova parlamentu, bylo již považováno za vně městských hradeb. Náměstí bylo nazýváno „Náměstí Vládců“ až do roku 1843, kdy se tady shromáždilo řecké vojsko a s podporou širokého lidu přinutilo řeckého krále vyhlásit ústavu. Od té doby nese náměstí název „Syntagmatos“ (řecky „Ústavy“).

Díky své poloze v centru města se náměstí stává rovněž místem oslav, ale i demonstrací. Určitě si mnozí vzpomenou na reportáže z athénských demonstrací s budovou parlamentu v pozadí.

V pozadí schodiště spojující východní a západní část náměstí

Zajímavosti na Syntagmě

Budova parlamentu je postavena v neoklasicistním slohu. Stavbu projektoval v letech 1836 – 1847 bavorský architekt Friedrich von Gärtner. Dnešní parlament byl původně projektován jako sídlo královské rodiny, nejdříve jej využíval první řecký král Otto, po něm pak i Jiří I. Ten až do roku 1910, kdy se přestěhoval do jiného paláce, dnešního Prezidentského.

Přímo na budově parlamentu si všimněte Hrobu neznámého vojína. Ten zde byl instalován v roce 1930 a má připomínat památku obrovského množství mužů, kteří položili život za svou vlast, ať už ve starověku či v moderní době. Před tímto reliéfem se v pravidelných intervalech koná výměna stráží, tzv. Evzones.

Napravo od budovy parlamentu se nachází největší veřejný park v centru města – Národní zahrady, zatímco nalevo luxusní hotel Grand Bretagne.

Z náměstí Syntagma také vychází nejznámější nákupní třída Athén, Odos Ermu s kostelíkem Kapnikareas. Je pojmenována po bohu Hermovi, který byl podle mytologie nejen poslem bohů, ale také ochráncem obchodníků a !zlodějů! Ulice měří 1,5 km a ústí na náměstí Monastiraki, potažmo až v Kerameiku.

Syntagma je rovněž dopravním uzlem, a to nejen pro automobilovou a autobusovou dopravu, ale také pro metro (kříží se zde dvě linky) a pro tramvaj (výchozí stanice dvou tramvajových linek).

Chci na poznávačku do Athén

rnc-logo-color.jpg

Written by admin

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *