Doprava po ostrovech Severních Sporad

Mám ráda zvídavé turisty, kteří se zajímají o místa, kde tráví svou dovolenou a chtějí je poznat víc do hloubky. A jak jinak můžete prozkoumat (nejen) ostrovy Severních Sporad než že navštívíte jejich nejzajímavější místa?

V zásadě zde máte dvě možnosti: půjčit si auto z půjčovny, využít taxi nebo místní MHD. Půjčoven je na ostrovech hned několik, soustřeďují se zejména v hlavních městech, ale určitě vám rádi poradí i na recepci vašeho ubytování.

Autobusy na Skiathosu

Jelikož na ostrově existuje pouze 14 kilometrů dlouhá asfaltová silnice z hlavního města na východě na známou pláž Kukunaries na západě, je síť městské hromadné dopravy na Skiathosu velmi jednoduchá. V provozu je zde pouhá jedna linka s 24 zastávkami! V letních měsících odjíždí autobusy každých 20 minut (jsou v provozu mezi 7:00 a 0:00).

Jelikož je to jediná možnost, jak se bez auta dostat z jedné strany ostrova na druhou, ve špičce (zejména večer okolo 19. hodiny) bývají autobusy přeplněné k prasknutí.

Jízdenka na celou trasu stojí 1,80 EUR, na polovinu trasy 1,40 EUR a děti jezdí za polovinu. Jízdenku platíte v autobuse.

(www.flickr.com)

Taxíky na Skiathosu

Taxíků je na ostrově okolo 20 a jejich hlavní stanoviště je v přístavu mezi školou a molem pro trajekty. Pro představu se z hlavního města na pláž Kukunaries dopravíte za cca 16 EUR a na letiště za necelých 6 EUR.

Autobusy na Skopelosu

Skopelos je přece jen větší než Skiathos a tak i autobusových linek je zde více, konkrétně tedy tři. První linka vede z hlavního města do městeček Stafylos a Agnontas. Druhá linka z hlavního města do Limnonari, Panormu, Milie a Kastani. Třetí linka z hlavního města do Glossy a přístavu Lutraki.

Jízdní řády jsou velmi nepravidelné a závislé na období, ve kterém budete na ostrově pobývat. Jízdenky koupíte v autobuse a cesta vás vyjde mezi 1,60 EUR do 4,80 EUR, záleží samozřejmě na vzdálenosti, kterou chcete cestovat.

Taxíky na Skopelosu

Hlavní stanoviště taxíků na Skopelosu jsou: přístav v hlavním městě, vesnice Glossa a přístav Lutraki na severu ostrova. Cenu je vždy dobré dohodnout předem, orientačně se například z hlavního města na pláž Stafylos dopravíte za 8,50 EUR, na pláže Kastani a Milia za 22 EUR.

Autobusy na Alonnisu

Alonnisos je ze všech tří ostrovů nejméně navštěvovaný a tomu odpovídá i řidší nabídka autobusových linek a spojů. V zásadě se na tomto velkém ostrově pravidelným spojem MHD dostanete jen z hlavního přístavu Patitiri do bývalého hlavního města Palia Chora a do vesnice Steni Vala ve středu východního pobřeží ostrova.

Jízdenky (jako v případě dalších dvou ostrovů) zakoupíte přímo v autobuse a cesta vás bude stát 1,70 nebo 1,80 EUR. Hlavní autobusové nádraží (pokud se tomu tak dá říkat) je v přístavu Patitiri.

(www.alamy.com)

Taxíky na Alonnisu

Mají rovněž hlavní stanoviště v přístavu Patitiri a orientační ceny jsou tyto: do bývalého hlavního města Palia Chora se dopravíte za 6 EUR a za 13 EUR do vesnice Steni Vala.

Written by admin

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *