Skiathos: perla severních Sporad

Přesto, že je na tomto malinkém řeckém ostrově vybudováno asi jen 14 km asfaltových silnic, řadí se mezi top destinace pro mladé turisty chtivé bujarého nočního života. Skiathos se tak staví po bok o něco slavnějšímu rhodoskému Faliraki či zakynthoskému Laganasu.

Ostrůvek má rozlohu 61 km2, po obvodu měří jen 41 km a ze 70% je hornatý.

Hlavní město Skiathos

Chora je hlavním, největším a vlastně také jediným městem na ostrově. Rozprostírá se mezi dvěma kopci a na dvě části jej dělí hlavní nákupní třída pojmenovaná po místním nejslavnějším rodákovi, spisovateli Alexandru Papadiamantisovi.

V letních měsících je město vyhledávané zejména díky množství barů zábavních podniků.

Burtzi: pevnost v přístavu Skiathos

Malinký poloostrov Burtzi pokrytý borovicemi, dělí přístav na dvě části, nový obchodní a starý, ve kterém kotví výletní i rybářské loďky a čluny.

Uvnitř byla vybudována cisterna na vodu a kostelík svatého Jiří, patrona Benátčanů, podle něhož se pevnosti říkalo také „Hrad svatého Jiří“. Pevnost byla zničena v roce 1660 benátským dóžetem Francesco Morozinim.

Dům Alexandra Papadiamantise

Dům, ve kterém se Alexandros Papadiamantis 4. března 1851 narodil, dnes již neexistuje.  Byl prodán a jeho noví majitelé jej zbourali. Spisovatel vyrostl a zemřel v novém domě, který nechal postavit jeho otec v roce 1860, jak je uvedeno na nápisu na jedné jeho zdi. Tento dům se nachází asi 100 metrů od pobřeží v úzké slepé uličce, dnes se jedná o postranní uličku vedoucí na hlavní třídu Papadiamanti.

Kastro: středověké hlavní město Skiathosu

Představte si nehostinnou skálu, posetou více než 300 malinkými stinnými domečky, které se díky nedostatku místa tlačily těsně vedle sebe… Hučící moře, které je mnohdy rozbouřené i v létě, natož v zimě… Nemožnost jakékoliv zemědělské produkce díky nedostatku polí.

Jistě vás napadne, proč se sem tedy stěhovali? Proč zde tedy více než 400 let dobrovolně žili? 

Moni Evangelistrias: jediný fungující klášter na Skiathosu

Celý komplex je nádherně udržován, je zrekonstruován, v areálu můžete obdivovat andulky a papoušky a nechat na sebe dýchnout onu proslulou klidnou atmosféru svatého místa.

Zajímavá je i historie založení kláštera. Tohle místo bylo vybráno proto, že je z moře téměř „neviditelné“.

Pláže na Skiathosu

Skiathos je ostrov, který je bohatý na přírodní krásy. Jsou to nejen borovicové lesy, chráněné vodní biotopy a pěší trasy ve vnitrozemí.

Největším lákadlem pro turisty jsou samozřejmě pláže. A Skiathos není vyhledávanou destinací jen tak pro nic za nic, vždyť tak malý ostrůvek získal ocenění Modré vlajky hned pro 9 svých pláží!

Skiathos: pěších turistů ráj

Malinká rozloha ostrova, úžasná zeleň, velký počet pláží a nevýznamné výškové rozdíly turisty přímo svádí k pěším procházkám…

Tohoto místního potenciálu si všiml i jeden německý turista, který se rozhodl vybudovat na ostrově systém turistických tras. Díky němu jich dnes máte k dispozici celkem 25 v délce 197 km.

Skiathoské letiště „Alexandros Papadiamantis“

Letiště bylo na Skiathosu postaveno v 70. letech a už samotná jeho stavba byla kuriozní. Jelikož povrch ostrova je poměrně hornatý a plocha dostatečně rovná a dlouhá na to, aby zde mohla být umístěna přistávací plocha, nebyla k nalezení, tak si ji Řekové vytvořili uměle.

Letiště patří mezi nejvyhledávanější v Řecku pro „lovce letadel“, přistávají zde totiž těsně nad hlavou.

Panagia Kunistras a zázračná ikona

Klášter Kunistra byl osídlen v roce 1655. V této době pobýval skiathoský mnich Symeon v jednom místním menším klášteře. Našel ikonu Panny Marie a umístil ji v onom v klášteře, kde postupem času získala pověst zázračné ikony. Klášter byl pojmenován „Kunistra“ buď proto, že nalezená ikona se pohybovala nebo podle názvu oblasti, které se říkalo „Kunistres“, jelikož lesy se na tomto místě neustále pohybovaly ve větru.

Mamma Mia! na Skiathosu

Tento filmový fenomén pobláznil svět již před více než deseti lety. Díky svým nestárnoucím songům a jednoduchému příběhu si získal srdce nejen vrstevníků skupiny ABBA, ale i podstatně mladších fanoušků.

Jak je všeobecně známo, muzikál byl natáčen především v Řecku a to na ostrově Skopelos. Ve dvou scénách však poznáte i Skiathos.

I malý ostrov má velké rodáky!

Malinký ostrov Skiathos se mi pořádně vryl do podvědomí ne jako ostrov filmu Mamma Mia, ale jako ostrov Alexandra Papadiamantise („to nisi tou Papadiamanti“). Tenhle skiathoský rodák s krásně dlouhým jménem je považován za jednoho z nejvýznamnějších spisovatelů nové řecké literatury. Když si k tomu ještě představíte paní profesorku řecké literatury, která ho zbožňuje, hned vám bude jasné, proč už z povinnosti ke svému studiu nemůžu Papadiamantise v souvislosti se Skiathosem aspoň nezmínit.

Jak Vám jej přiblížit, abychom nezůstali u nic neříkajících životopisných údajů… Nejjednodušší bude přirovnání k nějaké literární osobnosti, která je nám známá už od základky. 

Vražedkyně ze Skiathosu

Jak se na Skiathosu žilo ve středověku? Na tuto otázku nalezneme odpověď v nejznámějším díle skiathoského rodáka, slavného řeckého spisovatele Alexandra Papadiamantise Vražedkyně. Papadiamantis tento svůj drsný román zasadil do středověkého Kastra a jeho okolí.

Nebojte, nemusíte tento román číst celý, stručně jsem ho pro vás převyprávěla.

Zajímavosti ze Skiathosu

Zajímavé střípky o ostrově.

Jak dlouho je Skiathos osídlen? Proč má ostrůvek svůj zdroj sladké vody? Kolik má modrých vlajek a kdo ze slavných jej každoročně navštěvuje?

Ostrůvek Tsungria

Asi nejnavštěvovanějším ostrůvkem v blízkosti Skiathosu je Tsungria. O tento neobydlený ostrůvek o rozloze pouze 1,2 km2, který skýtá několik krásných pláží, architektonický skvost v podobě malého kostelíku a husté borovicové porosty projevili zájem nečekaní kupci.

Kdo to byl a je stále ostrov na prodej?