Národní zahrada: Největší park v centru Athén

Největší veřejný park v centru Athén zahrnuje Národní zahradu o rozloze 15,5 ha a zahradu Zappeio o rozloze 13 ha, dohromady tedy 28,5 ha. Její původní název zněl „Královská zahrada“ a ten se udržel až do roku 1974. Zahrady se rozkládají jižně od budovy parlamentu na Syntagmě, pokračují k Zappeiu, Olympeionu a Panathénajskému stadionu. V zahradách se nachází mnohé starověké nálezy, mozaiky a sloupy.

Královská zahrada byla vytyčena bavorským královským architektem Gärtnerem o rozloze asi 2x větší než je současná. Část zahrady byla podle nařízení královny Amálie určena ke studijním účelům, část jako botanická zahrada a část jako soukromá. V roce 1839 zde bylo vysázeno asi 15 000 okrasných rostlin a říká se, že královna péčí o ně trávila asi 3 hodiny denně. Osobně také zasadila palmy při vstupu do zahrady, které tam uvidíte dodnes.

Zahrada je veřejnosti přístupná od východu do západu slunce. Hlavní vstup je napravo od náměstí Syntagma, ale můžete sem vstoupit dalšími pěti branami. V parku narazíte na jezírka, malou zoologickou zahradu, kavárnu, dětskou knihovnu a hřiště.

Chci na poznávačku do Athén

rnc-logo-color.jpg

Written by admin

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *