Pláže na Skopelosu

Na Skopelosu najdete pláže, které se řadí mezi ty nejkrásnější v celém Egejském moři. Jsou vyhlášené díky čistému zelenomodrému moři a také díky tomu, že jsou obklopeny bezpočtem borovic. Některé pláže jsou dostupné velmi snadno po silnici buď autem, nebo autobusem, na některé pláže musíte přijít pěšky lesními cestičkami a některé jsou dostupné pouze na lodi.

Vybrala jsem pro vás ty nejvyhledávanější pláže na ostrově. Z hlavního města přijedeme do Stafylosu a odtud pokračujeme dál na západ.

Stafylos: je nejoblíbenější pláží nejen u obyvatel hlavního města, vždyť vzdálenost, která je dělí, je pouhé 4 km jižně. Je to pláž s úžasným pískem a klidným mořem, kde nefouká silný vítr. Je to však zároveň i nejvýznamnější historické a archeologické místo na ostrově. Kolem dokola roste hustý borovicový les, který se téměř dotýká moře. Na jižním konci pláže je malý skalnatý poloostrůvek, také porostlý zelení a spojen se zbytkem ostrova úzkým útesem o výšce 10m. Na jedné straně zalesněná, na druhé straně obnažená a hrající barvami od růžové po hnědou a červenou. To je pláž Stafylos.

Stafylos

Velanio: výše zmíněný útes pro nás má jedno překvapení. Hned za ním se totiž nachází další pláž, nejspíš ještě hezčí než Stafylos. Je to písčitá pláž Valanio, jejíž název pochází ze starověkého Valania, kde Římané vybudovali své lázně. Důkazem toho je pramen vyvěrající v blízkosti jeskyně, která se nachází na konci pláže. Někde poblíž chodníčku, který vede po útesu a odděluje tyto dva zálivy, byly nalezeny stopy velké budovy, nejspíš megara neboli královského paláce legendárního Stafylose, vyslance Minoova, který se stal prvním osadníkem a králem ostrova. Na malém poloostrůvku byl nalezen výjimečný starověký královský hrob s učiněným pokladem uvnitř: zbraně, zlaté ozdoby, nádoby, dvojitá sekera, rukojeť meče se zlatým zdobením. Zcela jistě se jednalo o královský meč, který byl dán Stafylovi. Velanio je jediná pláž na ostrově, která je oficiálně určena pro nudisty. Samozřejmě je však přístupná úplně všem.

Agnontas: název pláže pochází ze starověku, kdy tehdejší ostrované pojmenovali tento záliv k poctě svého spoluobčana Agnonta, který v roce 569 př. n. l. vyhrál běh na Olympijských hrách a po návratu domů se vylodil právě na tomto místě. Agnontas, který je od Chory vzdálený 8 km, je třetím přístavem ostrova hned po hlavním městě a Lutraki, přístavu Glossy. Zde kotví trajekty, když jim počasí nedovolí přistát v hlavním městě.

Limnonari: tato nádherná písčitá pláž je obklopena skalnatými svahy kopce a borovicemi, které svou zeleň odráží v mořské hladině. Legenda praví, že název zálivu pochází od boha války Área („Limni tou Ári“), který byl prý očarován krásou tohoto místa. Limnonari je jednou z mála organizovaných pláží na ostrově, takže zde najdete slunečníky, lehátka, taverny a bary.

Panormos: tento uzavřený, chráněný záliv s oblázkovou pláží skýtá koupání v klidném moři, několik taveren a ubytování v hotelích i v soukromí. V blízkosti pláže, ale v těžko přístupných místech, se nachází stopy po starověkých hradbách. Hned vedle Panormosu se nachází malinký fjord jménem Blo, jedná se o opravdu nádherný přírodní úkaz. Panormos je od Chory vzdálen 17 km.

Milia: sotva opustíme záliv Panormos, všechno se začíná měnit. Pevnina míří téměř kolmo na sever a najednou je mnohem strmější až připomíná útes. Borovice houstnou a dotýkají se moře, které má teď světle modrou barvu. Zde začíná věhlasná písčitá pláž Milia, jedna z nejkrásnějších v Egejské oblasti. Naproti ní doplňuje úžasný výhled zelený ostrůvek Dasia. Pláž měří celý kilometr a v nejvyšší sezoně je tato nejkrásnější pláž ostrova plná barevných slunečníků, lehátek a lidí.

Kastani: hned vedle Milii se nachází pláž, kterou proslavil muzikál Mamma Mia! Zde se totiž natáčelo mnoho scén filmu. Během posledních několika let se z Kastani stala nejvyhledávanější pláž a tomu rovněž odpovídají služby, které jsou zde poskytovány.

Scény muzikálu Mamma Mia! natáčené na pláži Kastani (v pozadí ostrůvek Dasia)

Written by admin

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *