Schönbrunn: Zámecké zahrady

Rozsáhlý zámecký park je situován ze zadní strany zámku na svahu kopce, na jejímž vrcholu je postavena mohutná glorietta. Zahrada byla v letech 1705-1706 založena ve francouzském stylu, ale za Marie Terezie pak byla její podoba částečně změněna na typickou ukázku barokního stylu.

Zahrady byly veřejnosti otevřeny v roce 1779 a od té doby jsou přístupné zdarma.

Neptunova fontána

Centrum zahrad tvoří květinové záhony lemovány řadou 32 soch s antickým námětem vedoucími k Neptunově fontáně. Ta je jedním ze symbolů schönbrunnského parku a zároveň místní největší fontána. Byla postavena v roce 1780 a představuje mytologickou scénu, kdy mořská bohyně Thetis prosí Poseidona-Neptuna, aby zajistil bezpečnou plavbu do Tróji jejímu synovi Achillovi.

Glorietta

Za fontánou vedou dvě klikaté cestičky až na vrchol kopce s gloriettou, uvnitř které se dnes nachází kavárna. Tato impozantní neoklasicistní kolonáda zde byla postavena v roce 1775 na počest všem vojákům, kteří za říši položili svůj život. Nápis na střední části budovy připomíná bitvu u Kolína.

Podle původních plánu Fischera von Erlach měl být palác Schönbrunn postaven zde. Za gloriettou už je zámecký park méně formální a objevují se i lesíky.

Další zajímavosti

Zahradní bludiště zde bylo postaveno už v roce 1720, ale tehdy vypadalo trochu jinak. Celková plocha labyrintu je 2 700 m2 a uvnitř na vás čeká mnoho her a napětí, zda dokážete najít cestu ven.

Informace o otevíracích dobách a vstupenkách do bludiště

Na západní straně parku byl v roce 1883 postaven Palmenhaus, uvnitř nějž najdete okolo 4 500 exotických rostlin z různých podnebných pásem, čímž se Palmenhaus stává jednou z největších botanických sbírek na světě. Skleník byl postaven z oceli, je 111 metrů dlouhý, 28 metrů široký a 25 metrů vysoký, pokryt je 45 000 skleněnými tabulkami.

Informace o otevíracích dobách a vstupenkách do Palmenhaus

Pouštní dům (Wüstenhaus) je postaven naproti Palmenhaus. Dříve zde byli k vidění motýli ještě než byli přestěhováni do Schmetterlinghaus u Hofburgu. Dnes je zde umístěna jedinečná sbírka kaktusů a sukulentů z Afriky, Asie i Ameriky.

Informace o otevíracích dobách a vstupenkách do Pouštního domu

Vlevo od Neptunovy fontány se nachází napodobenina římských ruin, postavená zde v roce 1778. Ta měla navozovat romantickou atmosféru. Nedaleko těchto ruin byla vybudována malá stavbička, která zastřešuje pramen, který dal jméno celému zámku a okolí. Je to onen „krásný pramen“ a dnes vytéká z amfory, kterou drží v rukou nymfa.

Nedaleko najdete další pozoruhodný monument, napodobeninu egyptského obelisku i s hieroglyfy.

Chci na poznávačku do Schönbrunnu

rnc-logo-color.jpg

Written by admin

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *