Velikonoce na Chiosu: Válka ohňostrojů

Velikonoce se na Chiosu nesou ve znamení „raketové války“. Tato tradice sahá již do dob osmanské okupace na ostrově a dnes probíhá mezi dvěma čtvrtěmi ve Vrontadosu severně od hlavního města. Dnes je toto velikonoční „ostřelování“ tak známé, že je ostrov vyhledávanou destinací k prožití těchto svátků nejen lidmi z celého Řecka, ale i ze zahraničí.

Jak to všechno začalo?

Říká se, že tato zajímavá tradice vznikla tak, že se mezi sebou nepohodli dva malí kluci ze dvou vrontadoských čtvrtí. Hádka se mezi nimi vyostřila až natolik, že po sobě začali házet kamení. Do této potyčky se brzy vmísili i dospělí a to dokonce až do té míry, že proti sobě vytáhli malá děla.

Skutečnost však byla pravděpodobně trochu jiná. Vše mělo začít tak, že místní námořníci měli na Velikonoce použít děla ze svých lodí k tomu, aby ostřelovali protější kostel. Chtěli tak pod záminkou oslavy Kristova vzkříšení zničit mešitu, ve kterou byl původně křesťanský kostel přebudován. Po několika letech Turci místním tyto oslavy samozřejmě zakázali.

Ostrované se však této své nové tradice vzdát nechtěli a tak našli způsob, jak ji udržet – kostely proti sobě nepálily kamení z děl, ale světlice.

Jak probíhají oslavy dnes?

Tato „ruketopolemos“ neboli raketová či ohňostrojová válka probíhá mezi kostely svatého Marka a Panny Marie Erynthiani na sever od hlavního města, ve Vrontadosu. V posledních letech se počet „raket“, které se během této noci použijí, pohybuje v několika tisících. Takže pohled na noční jarní oblohu je opravdu dechberoucí.

Příprava na tuto bitvu probíhá již od léta předchozího roku, kdy se utváří dvě skupiny většinou pěti lidí. Ti se starají o zajištění světlic a dalších organizačních záležitostí.

Samotná bitva probíhá na Megalo Savvato (neboli Velkou sobotu), kdy celý den probíhají přípravy a zkoušky až do hlavní velikonoční večerní mše, kde zazní „Christos Anesti“ (Kristus vstal z mrtvých). Hned poté se rozezní mohutné burácení a oblohu zaplaví tisíce světlic.

Následující den, tedy o velikonoční neděli se „nepřátelé“ sejdou, aby si prohlédli způsobené škody a všichni slavnostně uzavírají smír.

Odkud budete mít nejlepší výhled?

Nejlepší a nejbezpečnější místo, odkud můžete tuto podívanou sledovat, jsou serpentiny na kopci Aipos.

Written by admin