25. března 1821: Národněosvobozenecké povstání

Letos (v roce 2021) uběhne přesně 200 let od snad nejvýznamnější události v dějinách novodobého Řecka. Datum 25. března 1821 je totiž oficiálně považováno za počátek organizovaného povstání podrobených křesťanských Řeků proti Osmanským Turkům. Ti území dnešního Řecka ovládali téměř 400 let. Slovo „organizované“ používám záměrně, protože Řekové se během těch 400 let samozřejmě snažili Osmanů zbavit mnohokrát, vždy se však jednalo o víceméně lokální povstání bez větších úspěchů.

25. březen je pro ortodoxní církev svátkem Zvěstování Panně Marii a právě v tento den se sešli významní muži z celého Řecka v horách poloostrova Peloponés. Přesněji řečeno v horském klášteře Agia Lavra u Kalavryty, aby se společně zúčastnili slavnostní liturgie. Tehdejší patraský patriarcha Jermanos tyto muže zapřísahal, aby šli do boje, se kterým nepřestanou do té doby, než bude Řecko opět svobodné.

Tento boj za svobodu trval celých 7 let a až v roce 1828 bylo Řecko tehdejšími mocnostmi uznáno jako nezávislý stát, republika. V této době byste svobodné Řecko našli pouze na poloostrově Peloponés, v okolí Athén a na ostrůvcích v Saronském zálivu. Zajímavostí pro vás určitě bude, že první hlavní město svobodné Řecké republiky nebyly Athény, ale peloponéské Nafplio (městečko nedaleko Mykén).

Během tohoto národněosvobozeneckého povstání se vyprofilovala podoba současné řecké vlajky. Kromě ní také národní heslo „Ελευθερία και θάνατος“ („Svoboda nebo smrt“) a národní hymna, za kterou byly zvoleny první verše básně „Ύμνος εις την Ελευθερίαν“ („Hymnus na svobodu“) zakynthoského básníka Dionýsia Solomose.

V současné době je tento den řeckým i kyperským státním svátkem. Největší oslavy se tohoto dne konají v Athénách a v Soluni v podobě vojenských přehlídek. Slavnosti samozřejmě probíhají také v jiných velkých i malých městech nejen po celém Řecku i Kypru, ale také v hojných řeckých diasporách v zahraničí.

Hesly tohoto dne jsou: Ζήτω η Εευθερία! Ζήτω το έθνος! Ζήτω η Ελλάδα!

Written by admin