10 zajímavostí vídeňské MHD
Součástí rozsáhlého vídeňského systému městské hromadné dopravy je metro, tramvaje, autobusy a příměstské vlaky. Počátky této MHD hledejme až v roce 1898, kdy městem poprvé projížděly koněspřežné tramvaje, ty byly v roce 1925 elektrifikovány a položily základ jedné z nejdelších tramvajových sítí na světě. Linky totiž mají dohromady 179 kilometrů.
Kromě 29 linek tramvají je Vídeň prošpikována 127 autobusovými linkami a 6 linkami metra. Jaké jsou další zajímavosti vídeňské MHD?
1. Jedna z nejhustších sítí na světě
Všechny dopravní prostředky vídeňského MHD, čili metro, tramvaje, autobusy i příměstské vlaky za rok ujedou asi 76 milionů kilometrů. Na to, že je Vídeň se svými 2 miliony obyvateli až 48. největší hlavní město na světě, je to úctyhodná hustota sítě MHD.
2. Za 1 Euro denně
Vídeňané jsou hrdí na to, že je místní MHD možné cestovat už za 1 Euro na den. Samozřejmě to neplatí pro každého běžného cestujícího. K získání této příznivé ceny byste si museli pořídit celoroční jízdenku, která opravdu vyjde na 365 Euro.
Běžný turista nejčastěji využije jednorázovou jízdenku za 2,40 Eur nebo celodenní za 8 Eur.
3. Cestujícím se důvěřuje
Ve vídeňském MHD potkáte revizory jen sporadicky a nesetkáte se zde ani s turnikety. Cestujícím se totiž důvěřuje, že si lístek zakoupí a řádně si jej označí – a světě div se, ono to opravdu funguje!
4. Poctiví řidiči
Vídeň se může pochlubit asi nejpoctivějšími řidiči MHD na světě. Považte sami: v roce 2012 našel řidič autobusu tašku se 480 000 Eury a odnesl ji na policii i s celým obnosem.
O pár let později našel řidič tramvaje peněženku se 12 000 Eury a rovněž ji odevzdal. Později se přišlo na to, že ji ztratila žena, která si jela koupit auto.
5. Rychlé eskalátory
Vídeňské eskalátory jsou druhé nejrychlejší v Evropě. Jedou rychlostí 2,34 km/h. Ptáte se, kde najdete ty nejrychlejší? Na eskalátorech jedoucích 3,24 km/h se svezete v Praze!
6. Párty k příležitosti otevření nových eskalátorů
I otevření nově opravených eskalátorů může být záminkou pro slušnou párty! Na prosinec 2015 bylo naplánováno znovuotevření opravených jezdících schodů na stanici Schottentor, z čehož pár recesistů vytvořilo FB událost, která měla rázem asi 14 000 fanoušků.
Nakonec se této „slávy“ zúčastnilo několik stovek lidí a po spuštění eskalátorů se začalo slavit natolik vehementně, že museli být přivoláni policisté, aby uklidnili situaci.
7. Metro v číslech
Vídeňské metro zahrnuje 109 zastávek na 6 linkách. Podle údajů z roku 2015 jej obsluhuje 770 vozů a za rok přepraví na 440 milionů cestujících.
8. Nejdelší a nejkratší
Nejdelší linka metra je U6, měří 17,4 km a cesta z jednoho konce na druhý trvá 36 minut. Nejdelší tunel najdete na lince U3 mezi stanicemi Hintermayergasse a Spetterbrücke, měří 9,39 km.
Nejdelší vzdálenost mezi stanicemi je na lince U3 mezi Heiligenstadt a Spittelau, je to 1,59 km. Naopak nejkratší vzdálenost ujedete na U2 mezi Museumsquartier a Volkstheater a to pouhých 340 metrů.
9. Nejnižší a nejvyšší
Stanice s nejvyšší nadmořskou výškou se nachází na lince U3, je to Ottakring s 227 m. n. m. Naopak nejnižší nadmořskou výšku najdete na U1 ve stanici Schwedenplatz, 142 m. n. m.
Nejvýše umístěnou stanicí metra je Spittelau postavená 13,6 metrů nad povrchem země a nejnižší stanici v hloubce 30 metrů pod zemským povrchem najdete na U1, je to Altes Landgut.
10. Prvenství eskalátorů
Nejdelší jezdící schody najdete na stanici Zippererstrasse (U3) s převýšením 17,7 metrů a o délce 53 metrů.
Nejvíce eskalátorů, rovných 26, najdete na stanici Karlsplatz, kde se kříží hned tři linky najednou – U1, U2, U4.