Doprava ve Vídni

Vídeňský systém městské hromadné dopravy patří mezi chlouby města. Místní MHD je relativně levná, rychlá, čistá a spoje jezdí v krátkých intervalech. Síť MHD je obsluhována metrem, tramvajemi, autobusy a místními vlaky. Na všechny tyto prostředky platí jedna jízdenka, jejíž cena se liší dle časového omezení.

Vídeňské MHD je založeno na jakémsi „systému důvěry“, což znamená, že zde nechodí kontroloři a v metru nenajdete turnikety. Tím však nechci říct, že byste mohli městem jezdit zdarma, s nárazovými kontrolami revizorů se samozřejmě setkat můžete. Obzvlášť v časech adventů, kdy je ve městě velký pohyb lidí.

Metro

S výstavbou vídeňského metra se začalo až v roce 1969, čímž se řadí mezi nejmodernější v Evropě. Je obsluhována 5 linkami, každá má svou barvu.

Na červené lince U1 je turisticky zajímavá zastávka Praterstern, Stephansplatz a Karlsplatz. Fialovou U2 určitě využijete, pokud budete parkovat své auto na záchytném parkovišti u zastávky Stadion, potom můžete vystoupit u Prateru, radnice, na Museumsquartier nebo na Karlsplatz. Zelená U4 je důležitá pro návštěvníky Schönbrunnu, kam se dostanete z Karlsplatz nebo ze Stadtparku.

Metro jezdí denně mezi 5:00 a 0:30 v cca 5minutových intervalech.

Tramvaje

Se 30 linkami patří vídeňská tramvajová síť mezi nejrozsáhlejší na celém světě. Nejdůležitější turistické linky jsou čísla 1 a 2. Jedničkou se svezete od budovy radnice až k Hundertwasserhaus. Tramvaje jsou v provozu v podobných časech jako je metro, tedy od 5:00 do půlnoci.

Noční autobusy

Přes den je nejjednodušší a nejrychlejší pohybovat se městem metrem nebo tramvají. V noci jsou však nahrazeny 26 linkami nočních autobusových spojů. Ty jsou v provozu mezi 0:30-5:00 a jezdí každých 30 minut.

Jízdenky

Jízdenky můžete zakoupit v automatech či v okénkách ve větších stanicích nebo trafikách a novinových stáncích. Zakoupenou jízdenku jste povinni před nástupem nebo při nástupu do dopravního prostředku označit.

Druhy a ceny jízdenek jsou následující:

  • Jednorázová: Můžete s ní cestovat z bodu A do bodu B, můžete při tom využít jakéhokoliv dopravního prostředku, můžete i přestupovat mezi např. metrem a tramvají. Nesmíte však během cesty dělat delší přestávky a nesmíte se na stejnou jízdenku vrátit do výchozí stanice. Jízdenka stojí 2,40 EUR (děti 6-15 let 1,20 EUR, senioři nad 63 let 1,50 EUR).
  • 24 hodin: 8 EUR
  • 48 hodin: 14,10 EUR
  • 72 hodin: 17,10 EUR
  • Týdenní: 17,10 EUR

Děti do 6 let nepotřebují mít jízdenku, jezdí zdarma. Děti do 15 let mohou jet zdarma pouze v neděli, o svátcích a dnech školního volna – to platí pro všechny národnosti, nejen pro Rakušany. Senioři nad 63 let mají slevu na jednorázovou jízdenku.

(www.interagencygames.org)

Doprava z a na letiště

Na vídeňské letiště vzdálené asi 20 km od centra, se pohodlně dopravíte autobusem nebo vlakem. Je však zapotřebí zakoupit si zvláštní jízdenku.

  • City Airport Train: Vyjíždí pouze z vlakové stanice Wien Mitte a na letiště vás doveze za pouhou čtvrthodinku. Jednorázová jízdenka stojí 11 EUR, zpáteční 19 EUR.
  • Další vlaky: Kromě výše zmíněného CAT spojují centrum a letiště další vlakové spoje. Jsou pomalejší, cesta trvá asi půl hodiny, ale zato o mnoho levnější. Jednosměrná jízdenka vás vyjde na 4,20 EUR.
  • Autobusy: Existují 3 linky autobusů, které na letiště vyjíždí z různých míst Vídně (např. Westbahnhof, Hauptbahnhof či Schwedenplatz), cesta trvá v rozmezí 30-45 minut a jízdenka stojí 8 EUR.

Svou trasu si naplánujete zde.

Written by admin

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *