10 aktivit zdarma ve Vídni

Máte-li čas a touhu poznat z Vídně víc než jen turisticky „povinná“ místa, vychutnat si město tak, jak si jej vychutnávají místní, nemusíte se bát o svůj rozpočet. Mnoho míst a věcí, které byste si ve Vídni neměli nechat ujít, jsou zdarma.

1. Muzea

Přesto, že vídeňská muzea jsou návštěvníkům přístupná za různě vysoký poplatek, existuje zde jedno specifické muzeum, které se nazývá MUSA. Jedná se o sbírky moderního umění a všechny jeho pobočky, kterých je asi 20, jsou každou první neděli v měsíci otevřeny návštěvníkům zdarma.

Tip: Každoročně v den rakouského státního svátku 26. října, jsou mnohá státní muzea otevřena zdarma pro všechny.

Kunsthistorisches Museum na Ringstrasse

2. Stephansdom a jiné kostely

Gotický skvost katedrála svatého Štěpána, je sice návštěvníkům přístupná zdarma, ale jen do určité části. Chcete-li si katedrálu prohlédnout celou včetně katakomb, musíte zaplatit vstupné. Zdarma si můžete prohlédnout část boční lodi a od vstupních dveří i hlavní loď.

Mezi další známé kostely v centru, které můžete navštívit zdarma, patří kostel Maltézských rytířů na Kärntnerstrasse, Augustiniánský kostel v Hofburgu, svatý Petr na ulici Am Graben a Michaelerkirche na Michaelerplatz.

Stephansdom

3. Radnice

Budovu vídeňské radnice můžete navštívit nejen v době adventních trhů, kdy se zde konají koncerty pro veřejnost, ale také v rámci komentované prohlídky. Můžete se jich zúčastnit vždy v pondělí, středu a pátek ve 13 hodin. Prohlídky probíhají v němčině, ale k dispozici je i audioprůvodce v jiných jazycích.

Radnice

4. Zahrady Schönbrunnu

Do paláce Schönbrunn si sice musíte zakoupit vstupenku, ale k tomu, abyste mohli navštívit zahrady, nepotřebujete otevírat peněženku. Tato oáza klidu v podobě zámeckého parku je volně přístupná komukoliv.

Je to ideální místo k procházkám, pikniku i k romantickým dostaveníčkům. V parku budete moct obdivovat Neptunovu fontánu, antické zříceniny, obelisk i gloriettu. Pokud vystoupáte až k ní, otevře se vám nádherný výhled na celou Vídeň.

5. Zahrady Belvederu

Stejně jako v případě Schönbrunnu i do zámku Belvedere, kde se dnes nachází pobočky Státní galerie, je třeba zakoupit si vstupenku. Do samotných zahrad však nikoli.

Oproti Schönbrunnu má Belveder nespornou výhodu v tom, že je dostupný pěšky z centra. Zahrada je sice menší, ale i odtud se vám otevřou nádherné výhledy na Vídeň a také zde vás čekají mnohá romantická zákoutí v čele s fontánou.

6. Hrob Mozarta a jiných velikánů

Bohužel se sice neví, kde přesně je Mozart pohřben, protože se stal obětí hromadného pohřbívání za dob moru, ale jeho symbolický hrob přece jen najdete. Musíte se za ním vydat na hřbitov Saint Marx.

Pokud zatoužíte navštívit hrob Beethovena, Brahmse, Schuberta nebo Strausse, musíte se vydat na centrální hřbitov.

7. Největší hudební festival pod širým nebem v Evropě

To je Donauinselfest, který se koná každoročně poslední víkend v červnu. Tento třídenní festival, kde účinkuje na 1500 hudebníků je doplněný o sportovní akce a co je nejlepší – je zcela zdarma!

8. Představení Státní opery

I představení Staatsoper můžete vidět zdarma. Během dubna, května, června a září se před budovou opery postavena velká obrazovka, na níž jsou představení promítána pro diváky „z ulice“.

Tahle možnost má však své „ale“ a tím je omezený počet míst k sezení, kterých je pouze 180. Takže přijďte brzy.

9. Filmy pod hvězdami

Každé léto můžete na Karlsplatz, kde jsou nainstalovány velké obrazovky, shlédnout filmy jako v letním kině. Tato akce má obrovský úspěch, takže přijďte brzy, abyste si našli pohodlné místo k sezení.

10. Vídní na kole

Jezdíte rádi na kole? Nebaví vás už kolem památek jen chodit? Půjčte si kolo! Pokud jej stihnete vrátit do hodiny, máte jej k dispozici zcela zdarma.

Cyklostezky jsou v centru Vídně velmi dobře značené a je na nich nezvykle hustý provoz. Dávejte však pozor na turisty, kteří se tudy třeba pohybují poprvé a okouzlení krásou města do cyklostezek vběhnou. Opatrnost především 🙂

Written by admin

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *