Skiathos: perla severních Sporad

Přesto, že je na tomto malinkém řeckém ostrově vybudováno asi jen 14 km asfaltových silnic, řadí se mezi top destinace pro mladé turisty chtivé bujarého nočního života. Skiathos se tak staví po bok o něco slavnějšímu rhodoskému Faliraki či zakynthoskému Laganasu.

Skiathos se nachází v severovýchodní oblasti Egejského moře, od pevniny vzdálené pouhé 3,8 km jej odděluje Skiathoský průliv. V jeho nejbližším okolí se nachází ostrov Skopelos a na jihu Euboia. Ostrůvek má rozlohu 61 km2, po obvodu měří jen 41 km a ze 70% je hornatý. Přesto, že je Skiathos nejmenší ze souostroví Sporady, je považován za nejrozvinutější. Svůj lví podíl na tom jistě má skiathoské letiště (Skopelos ani Alonnisos své letiště nemají).

Na ostrově žije asi 6000 obyvatel a většina z nich v hlavním městě Chora, které je zároveň i jeho hlavním přístavem, zatímco velmi malá část žije na venkově.

Stručná historie ostrova

Ostrov se pod názvem Skiathos objevuje již v nejstarších historických pramenech. Podle Thukydida ostrov nejprve obývali Kárové a po nich Pelasgové, které zde uchvátil příjemný stín („skia“). Pelasgy vystřídali Kréťané, kteří sem přivezli znalost pěstování oliv a vinné révy. Nejstarší doklady o lidském osídlení, které se nám dochovaly, byly nalezeny na výběžku Kefala a jsou datovány do období mezi 1000-700 př. n. l.

Již v archaickém období bylo založeno hlavní město ostrova, o kterém se hovoří jako o „jediném a stejného jména jako ostrov sám“. Skiathos se také zúčastnil persko-řecké války a také přispěním ostrovanů Řekové nakonec Peršany v bitvě u mysu Artemision porazili.

Velká katastrofa postihla Skiathos na začátku římské nadvlády. Než aby ostrov padl do rukou Římanů, radši jej makedonský vládce Filip V. vyplenil a Římané tak dorazili na zničené území, což jim však nebránilo v tom je vydrancovat úplně. Římané pak věnovali ostrov Athénám a pod jejich správou se nachází ještě kolem roku 220 n. l.

Křesťanství se na ostrově objevilo v roce 325 n. l. a v roce 530 byl postaven první kostel na ostrově, Svatá Trojice. O životě na Skiathosu v období Byzantské říše se nám nedochovalo příliš mnoho záznamů. Mezi nejzajímavější patří zmínky o pirátských výpravách Saracénů v 7. století, které postupem času vedly k výstavbě nového hlavního města Kastro.

Kastro

Krátké, asi 50leté intermezzo představuje nadvláda Benátčanů. Po nich se nám dochovala přístavní pevnost Burtzi, ale i viditelné stopy v architektuře. Po Benátčanech přichází na ostrov osmanští Turci, kteří jej získali v roce 1540. V této době se centrem křesťanství na ostrově stal klášter Moni Evangelistrias, který bude hrát velmi důležitou roli v národněosvobozeneckém povstání Řeků a vytoužené svobody dosáhlo Řecko v roce 1830. Do tehdejšího svobodného území byl začleněn i Skiathos.

Pláže, příroda i bujarý noční život

Každý řecký ostrov je něčím zajímavý, odlišný. Skiathos láká své návštěvníky především na nádherné pláže, mezi nimiž je hned devět oceněných Modrou vlajkou a Kukunaries je dokonce považována za jednu z nejkrásnějších v celé Evropě. Moře na jihu ostrova je klidné a čisté, na severu pak rozbouřené a vhodné k vodním sportům.

Skiathos má i další nádhernou zvláštnost v podobě turistických stezek, kterými je doslova prošpikován. Ze severu na jih, z východu na západ, ostrov můžete opravdu projít celý pěšky. Nejkrásnější je trasa č. 11, která vede tzv. „kouzelným lesem“.

A v neposlední řadě na Skiathos míří všichni, kteří touží po bujarém nočním životě. Řada barů a diskoték se nachází kousek od centra hlavního města směrem na letiště. Těchto podniků zde najdete nepřeberné množství a jsou v provozu až do pozdních ranních hodin.

Written by admin

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *