Emborio: jediná významná archeologická lokalita na ostrově

Chios je nejsevernějším ostrovem starověké oblasti zvané Jónie. Stopy lidského osídlení zde byly nalezeny již v pozdní době kamenné (4500 – 3200 př. n. l.). Osada v Emboriu byla postavena na strmých svazích kopce Profitis Ilias již v 8. století př. n. l. prvními Jóny, kteří sem připluli z Euboie. Toto místo si vybrali díky bezpečnému přístavu, přirozenému zdroji pitné vody a úrodné nížině pod kopcem.

Chrám bohyně Athény

Těsně pod vrcholem, ve výšce 250 m. n. m. postavili Euboiané opevněnou akropoli. Tam také zřídili chrám a oltář bohyně Athény. Tento chrám byl jednoduchého obdélníkového tvaru, střecha byla nesena čtyřmi dřevěnými sloupy vztyčenými okolo oltáře. Tento původní chrám ze 6. století byl zničen a nahrazen novým ze 3. čtvrtiny 4. století př. n. l.

Pozůstatky Athénina chrámu

Jak bydleli králové a jeho poddaní

Po 6. století př. n. l. prošlo změnou kromě hlavního chrámu i celé osídlení. Nově vybudované opevnění obehnalo celý kopec v délce 800 metrů a mělo pouze jednu jedinou vstupní bránu. Megaron – palác pro vládce – byl nejbohatším a nejstarším domem celého osídlení a nacházel se hned naproti vstupní bráně.

Megaron

Domy místních obyvatel byly velmi jednoduché, zbudované z kamene, převážně s jednou obyvatelnou místností. Střecha byla ze dřeva nebo z rákosu. Uvnitř v rohu byl situován oheň/krb a podél celé jedné zdi lavice, která večer sloužila jako postel a ve dne jako místa k sezení.

Nacházela se zde také sýpka o kruhovém půdorysu 5,15 m. Zde byly umístěny obrovské nádoby, mafory, v nichž se uchovávalo obilí nebo víno.

Kruhová sýpka

Written by admin

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *