Střední Chios: jedna z řeckých památek UNESCO

Centrální část ostrova Chios je díky přírodním krásám a řídkému osídlení jednou z nejpůsobivějších. Vydáte-li se z hlavního města na západ, budete muset překonat výrazné výškové rozdíly, narazíte jen na málo vesniček a na konci vaší cesty na vás čekají nádherné a klidné pláže západního pobřeží.

Ale hlavně! Cestou na západ nesmíte vynechat návštěvu kláštera Nea Moni, jednoho ze tří byzantských klášterů v Řecku zapsaných na seznam kulturního dědictví UNESCO. Nedaleko kláštera se také zastavte ve vesnici Anavatos. Mementu po tureckém běsnění v roce 1822.

Místo jako stvořené pro kláštery

První větší vesnicí, kterou budete projíždět, je Karyes. Její obyvatelé si užívají úžasné výhledy do okolí a hlavně, ve vesnici a v jejím okolí se vyskytuje mnoho pramenů na řeckých ostrovech obecně vzácné pitné vody. Následuje malý klášter Panagia Kurna, o němž se předpokládá, že v době janovské nadvlády býval klášterem dominikánským.

Klášter Nea Moni je sice nejvýznamnější, ale v této části ostrova zdaleka ne jediný. Nedaleko něj si můžete prohlédnout mužský klášter Agii Pateres (čili Svatých otců) založený v roce 1868. Ten je zasvěcen třem svatým otcům, kteří podle pověsti našli zázračnou ikonu Panny Marie a založili klášter Nea Moni. Klášter obývají mniši a ženy sem mají vstup zakázán!

Klášter Agii Pateres

Hustými borovicovými lesy vás cesta zavede do vesnice Avgonyma, která byla osídlena již v 11. století. Jedná se o typickou středověkou vesnici s kamennými dvoupatrovými domy s malými okénky a úzkými uličkami. Výhled na západní pobřeží dělá z Avgonymy vyhledávaný cíl k pozorování západu slunce. Pouhé 4 kilometry odtud se nachází další hlavní tahák středního Chiosu, opuštěná vesnice Anavatos.

Za vesnicí Avgonyma vás čeká neobydlený kraj, první civilizaci najdete až na západním pobřeží v podobě starověkého přístavu Elinta, který zmiňuje již starověký geograf Strabón. Na jih od Elinty se nachází vesnice Lithi s krásnou dlouhou písečnou pláží.

Pláž/starověký přístav Elinta

Written by admin

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *