Josefsplatz: Největší barokní knihovna v Evropě

Náměstí císaře Josefa II. najdete mezi Albertinaplatz a Michaelerplatz. Nachází se na něm jezdecká socha císaře Josefa II., po němž také nese své jméno. Josef II., syn Marie Terezie, její spoluvládce a následník, byl známý svým reformátorským duchem. Některé jeho kroky byly však na svou dobu natolik odvážné, že nepřežily ani jeho vládu. Jako například z úsporných důvodů pohřbívání v plátěných pytlích místo v rakvích.

Za sochou uvidíte obrovský sál Prunksaal, v němž sídlí pobočka Národní knihovny. Se svými 80 metry na délku se jedná o největší knihovnu v Rakousku, která disponuje více než 2 miliony svazků. Byla založena Habsburky jako Císařská knihovna, svůj název na Národní změnila v roce 1920. Sál je mistrovským dílem architekta Johanna Bernharda Fischera von Erlach a jeho stavba trvala pouhé 3 roky (1721-1723). V rámci tohoto křídla se nachází i Muzeum globusů.

Pokud budete na Josefovo náměstí přicházet z Michaelerplatz, projdete okolo stájí lipicánů věhlasné Španělské jezdecké školy. Chov tohoto plemena koní založil u Lipice arcivévoda Karel (strýc císaře Rudolfa II.) v roce 1580. Jen pro zajímavost český Národní hřebčín v Kladerubech nad Vltavou má mnohem starší historii. V Lipici se křížily španělské, arabské a berberské koně a císař Karel VI. je následně přestěhoval do Hofburgu. Trénuje se a vystupuje v Zimní jezdecké škole.

(www.wikipedia.org)

Chci na poznávačku do Vídně

rnc-logo-color.jpg

Written by admin

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *