Muzea na Ringstrasse

Na Ringstrasse, která obklopuje historické centrum Vídně, se nachází hned několik reprezentativních budov postavených na místě zbouraných městských hradeb. Mezi ty nejvyhledávanější patří proti sobě stojící Umělecko-historické a Přírodovědné muzeum, která doplňuje novější Museumsquartier se sbírkou moderního umění.

Náměstí Maria-Theresien-Platz

Náměstí Maria-Theresien-Platz dominuje obrovská socha císařovny Marie Terezie sedící na trůnu. Jedná se bezesporu o jednu z největších soch člena vládnoucí dynastie Habsburků a její vyhotovení trvalo celých 13 let. Slavnostní odhalení se v roce 1888 konalo za přítomnosti císařovny Sissi. Monumentální pomník je 19 metrů vysoký a váží asi 44 tun, samotná Marie Terezie zde měří 6 metrů. Pravou rukou zdraví svůj lid a v levé drží listinu Pragmatickou sankci.

Naturhistorisches Museum

Naturhistorisches Museum (NHM) se nachází vpravo od sochy Marie Terezie. Právě její manžel František Štěpán dal tomuto muzeu základ, když zakoupil bohatou sbírku různých přírodnin, ta se postupně rozrůstala až natolik, že jí Hofburg nestačil a bylo třeba vybudovat pro ně samostatné výstavní prostory. NHM bylo spolu s KHM slavnostně otevřeno Františkem Josefem I. 10. srpna 1889. Muzeum už je dnes trochu zastaralé a z rozsáhlých sbírek mineralogických, botanických, zoologických i antropologických je nejvzácnější soška Venuše z Willendorfu stará asi 25 000 let.

Kunsthistorisches Museum

Kunsthistorisches Museum (KHM) se nachází naproti, tedy vlevo od sochy Marie Terezie, a jeho vybudování inicioval sám František Josef I. Ten si přál, aby k NHM přibyl harmonický protějšek. Dnes muzeum uchovává 4. nejrozsáhlejší sbírku obrazů na světě, najdete zde díla takových umělců jako Peter Bruegel, Rembrandt, Lucas Cranach, Albrecht Dürer, Tintoretto, Diego Valazquez apod. Na podrobnou prohlídku muzea si vyčleňte minimálně půl dne.

Museumsquartier

Museumsquartier (MQ) je komplex výstavních budov o rozloze 60 000 m2 postavený na místě bývalých císařských stájí. MQ se sestává z několika výstavních budov, v nichž se konají různorodé kulturní akce od tanečních přes filmové a různé akce pro děti. V rámci MQ se nachází i budova MUMOK, která vystavuje na 10 000 exponátů moderního umění, mezi nejznámější patří Andy Warhol, Pablo Picasso či Roy Lichtenstein. V budově Leopoldova muzea pak najdete nejrozsáhlejší sbírku Egona Schieleho, kromě něj je zde vystaven i Oskar Kokoschka či Gustav Klimt.

Do muzeí si můžete objednat vstupenky předem na jejich stránkách. Děti a mládež do 19 let sem mají vstup zdarma:

Chci na poznávačku do Vídně

rnc-logo-color.jpg

Written by admin

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *