Mariánský kostel v Krakově

Dominantou krakovského Rynku Glowneho je Mariánský kostel se dvěma různě vysokými věžemi. Nejen, že se jedná o nádhernou ukázku gotické architektury a uvnitř se nachází nejlépe dochovaný gotický oltář ve střední Evropě. Ale každou hodinu také z jeho věže zaslechnete „hejnala“.

Podoba kostela

Původní románská stavba byla zničena Tatary, kteří vtrhli do města v polovině 13. století a zanechali za sebou spoušť. Současný kostel byl budován mezi koncem 13. a 14. století. Finální podobu se všemi bočními kaplemi a věžemi pochází z konce 15. století.

Dnešní chrám je trojlodní bazilikou s věncem kaplí a jeho poznávacím znamením jsou dvě nestejné věže. Ta vyšší měří 81 metrů a sloužila jako rozhledna, strážnice, tím pádem byla pod správou města. Ta nižší měří 69 metrů a ukrývá v sobě 5 zvonů, patřila tedy církvi. K rozdílné podobě věží se samozřejmě váže legenda o dvou bratrech a noži v Sukiennicích.

Oltář Panny Marie

Tento pětikřídlý pozdně gotický hlavní oltář kostela je bezesporu nejcennějším interiérovým zařízením. Tehdejší krakovští radní si jako tvůrce tohoto skvostu vybrali norimberského sochaře Víta Stvoše, který byl sám o sobě velmi zajímavou postavou své doby (několikrát dokonce skončil ve vězení). Za oltář dostal dokonce Stvoš zaplacen obnos odpovídající ročnímu rozpočtu města.

Sochař tvořil oltář Nanebevzetí Panny Marie celých 12 let. Skládá se z pěti křídel, dá se tedy zavřít a při slavnostních příležitostech zase otevřít v celé své nádheře. Oltář je 11 metrů široký, 13 metrů vysoký a je na něm vyobrazeno na 200 postav v nadživotní velikosti. Za zmínku také stojí, že dubové dřevo, z něhož je oltář vyřezán, bylo již ve své době 500 let staré.

Toto umělecké dílo je považováno za jedno z rozhodujících v celém období gotiky. Dokonce bylo tak věhlasné, že si jej nacisté během 2. světové války odvezli s sebou do Norimberku (místo původu sochaře Stvoše), po válce byl opět navrácen do Krakova.

(www.pinterest.com)

Chcete vidět oltář otevřený?

Obrázky oltáře si můžete vygooglovat na internetu, ale co to je proti prohlídce na vlastní oči? Důležité je vědět, že oltář se otevírá každý den v 11:50 a zůstává otevřený až do 17:30. Směřujte se tedy na prohlídku katedrály v odpoledních hodinách. Nicméně, vstupné do katedrály je zpoplatněno a tak je nutné zakoupit si nejdříve vstupenku.

Můj tip pro vás: I tento placený vstup však můžete obejít a to v případě ranních nedělních mší, při kterých je oltář rovněž otevřen a kostel je zpřístupněn široké veřejnosti bez nutnosti platit vstupné. Je však třeba dodržovat jistá pravidla týkající se návštěvy kostelů během mší.   

Hejnal

Turistickou atrakcí Mariánského kostela je kromě oltáře Nanebevzetí Panny Marie i tzv. hejnal. Jedná se o muže, který z vyšší strážní věže troubíval a upozorňoval tak na poplach před požárem nebo nepřáteli.

A tak se také stalo, že v době, kdy se k městu blížila horda Tatarů, hejnal troubil na poplach, aby upozornil Krakovany na nebezpečí. Jeden z Tatarů pochopil, oč se hejnal snaží a svým dobře mířeným šípem jej trefil přímo do krku. Z toho důvodu je pokaždé tato melodie jako by utnutá uprostřed.

Hejnal dnes troubí zejména pro turisty a to v každou celou hodinu.

(www.rmf.fm)

Chci na poznávačku do Krakova

rnc-logo-color.jpg Lyžařské zájezdy se skipasem

Written by admin

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *