Ulice Florianska v Krakově

Tato ulice je svou polohou i funkcí velmi podobná pražské ulici Celetné. Obě dvě ulice totiž vychází z jedné z hlavních městských bran (v Praze je to Prašná, v Krakově Florianska) a právě zde se začínaly královské cesty městem vedoucími centrem až k hradu.

Ulice Florianska byla v Krakově první, která byla vydlážděna kamennými kostkami. A svou roli v tom sehrála skutečnost, že ulicí vjížděli do centra města králové, diplomaté, známé osobnosti, ale rovněž tudy vedly korunovační i pohřební průvody.

Za zmínku stojí dům č. p. 14, kterému se říká „Ruský hotel“. Jedná se totiž o nejstarší hotel ve městě, ubytován zde byl i ruský car Alexandr I. a dvakrát Ferenc Liszt.

V domě č. p. 45 se nachází Kavárna Jana Michalika, kde se scházívali krakovští umělci a byl zde zřízen i kabaret.

Dnes najdete na ulici Florianska nespočet obchodů se suvenýry, směnáren, kaváren a také pár restaurací. Je také vyhledávaná turisty toužícími po nákupech, je zde umístěno několik obchodů s módními značkami (nicméně nic, co byste nenašli i u nás).

Floriánská brána

Tato vstupní brána do města, nazývána také Branou chvály, byla tou nejvýznamnější z celkových sedmi bran. A to právě proto, že odtud začínala tzv. královská cesta. Brána je nazvána podle nedalekého kostela zasvěceného svatému Floriánovi.

Brána měřící 34,5 metru byla součástí městských hradeb a koridorem byla spojena s nedalekým Barbakanem. Je těžko představitelné, že skrz úzký a nízký průchod projížděla v letech 1901-1953 úzkokolejná tramvaj.

Chci na poznávačku do Krakova

rnc-logo-color.jpg Lyžařské zájezdy se skipasem

Written by admin

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *