Neuer Markt: Místo odpočinku Habsburků

Neuer Markt najdete nedaleko Albertiny a Kärntnerstrasse. Ve středověku bývalo toto nenápadné náměstí obyčejnou tržnicí s moukou. Na významu nabývá až v polovině 17. století, kdy se místní Kapucínský kostel stává hrobkou členů císařského rodu Habsburků.

Nejvýznamnější, ale rozhodně ne nejnápadnější stavbou na náměstí je tedy Kapuzinerkirche. Tento obyčejný (na jeho obranu je však nutné říct, že všechny kapucínské kostely jsou strohé a obyčejné) červeno růžový kostel ve svém podzemí ukrývá naprosto nečekané objekty. Od roku 1633 se totiž stal úložištěm sarkofágů 146 členů habsburského rodu.

V rozsáhlé hrobce rozdělené na různé sektory najdete nejen monstrózní barokní sarkofágy, jako například císaře Leopolda I., císařovny Marie Terezie a jejího manžela Františka Štěpána a úplně největšího náhrobku ze všech císaře Karla VI., který byl dokonce vyroben dle jeho vlastního návrhu. Ale k vidění je i zcela obyčejná měděná rakev císaře Josefa II., který nesnášel pompéznost. Z dalších osobností můžeme zmínit Marii Luisu, manželku Napoleona a jejich syna Orlíka, jehož tělo je však dnes díky Hitlerovi uloženo ve Francii. Císař František Josef I. a jeho oblíbená manželka Sissi, u jejíž rakve neustále leží květiny v maďarských barvách. Mezi nejnověji pohřbenými jsou v hrobce poslední rakousko-uherská císařovna Zita Bourbonsko-Parmská, která zemřela v roce 1989 a Otto von Habsburk (syn Karla I. a Zity), který zemřel v roce 2011.

Kromě Kapucínské hrobky je na náměstí zajímavá i kašna Donnerbrunnen. Jedná se o fontánu se 4 personifikovanými rakouskými přítoky Dunaje. Jelikož však byly ony postavy pro tehdejší císařovnu Marii Terezii až příliš obnažené, byla jimi pohoršena, nechala je odstranit a roztavit a olovo nechala použít na odlití děl. Dnes už na náměstí uvidíte pouhé kopie původních soch.

Informace o otevírací době a cenách vstupného do Císařské hrobky

Chci na poznávačku do Vídně

rnc-logo-color.jpg

Written by admin

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *