Rakouský parlament ve Vídni

Budova současného rakouského parlamentu je největší reprezentativní budovou na ulici Ringstrasse. Původně vznikla pro parlament coby poradní orgán rakousko-uherského císaře Františka Josefa I. Dnes plní funkci sídla parlamentu Rakouské spolkové republiky.

Základní kámen budovy byl položen v roce 1874 a dokončena byla v roce 1883. Dánský architekt Theophil von Hansen chtěl odkázat na skutečnost, že demokratický systém se zrodil v Řecku, a tak použil řeckých antických prvků, jako jsou antické korintské sloupy, sochařsky zdobený trojúhelníkový štít či obrovská 5,5 metru vysoká socha Pallas Athény před vchodem. Pro zajímavost, baron Hansen studoval architekturu přímo u zdroje v Athénách.

Účelu zasedání rakousko-uherského parlamentu budova nesloužila dlouho, 12. listopadu 1918 bylo totiž z místních schodů Rakousko prohlášeno za republiku. Během 2. světové války byla budova výrazně poničena a téměř celý interiér musel být zrekonstruován.

Budova parlamentu zabírá plochu 13 500 m2, více než 1600 místností, kromě jednacích a zasedacích sálů a kanceláří, byste zde našli i restaurace či posilovnu. Budova je prý prošpikována 13 kilometry chodeb!

Chci na poznávačku do Vídně

rnc-logo-color.jpg

Written by admin

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *