Szopki: symbol krakovského adventu

Jedinečnou a originální tradicí krakovského adventu je výroba tzv. šopek – jesliček. Co je na jesličkách tak originálního, řeknete si? Na těch krakovských snad vše.

Krakovské šopky jsou natolik svérázné, že se jejich výroba dostala na seznam světového dědictví UNESCO. Podíváme se spolu, co to tedy vlastně je.

Jak to všechno začalo

Tradice výroby krakovských šopek, které vypadají jako domeček pro panenky, sahá až do středověku. Jejich původní rolí bylo názorně vykreslit narození Krista a tím se více přiblížit negramotnému středověkému obyvatelstvu. Tedy stejná role jako malby v kostelech.

Postupem času se do šopek vkradly scény podkopávající tehdejší vládnoucí třídy, začaly být satirické a tím i nepohodlné. V 19. století byla jejich tvorba dokonce zakázána.

Dnes je opět výroba šopek velmi populární a dá se říct, že se stala záležitostí několika vybraných jedinců a jejich rodin, kteří je tvoří každoročně.

Jak šopky vypadají

Vůbec ne jako jesličky, i když postavičky Ježíška a jeho rodičů tam najdete také (mnohdy tedy s obtížemi). Šopky vypadají spíš jako obrovské katedrály nebo hrady zářící do dáli všemi různými barvami, lesklými foliemi a stuhami.

Další podstatnou podmínkou každé krakovské šopky je integrace různých městských architektonických prvků do výsledné stavbičky. Takže jesličky bývají prostě „splácaninou“ všeho možného. Najdete na nich třeba okno z kostela sv. Ondřeje, věže z Mariánského kostela, štít z katedrály sv. Stanislava nebo detaily ze Sukiennice, wawelského zámku či radniční věže.

Každoroční soutěž o nejkrásnější šopku

Pro podporu této jedinečné lidové tradice byla už v roce 1937 poprvé uspořádána soutěž o tu nejkrásnější z nich. Ta se koná až dodnes a to vždy první čtvrtek v prosinci v 10:00, kdy jsou všechny šopky rozmístěny na Rynku Glownem okolo sochy Adama Mickiewicze.

K soutěži se může přihlásit každý, kdo má chuť a odvahu. Po 12. hodině jsou šopky přemístěny do různých interiérů (kostely, muzea, veřejné budovy, ale i vitríny na ulicích) a tam jsou vystaveny až do začátku února.

Vyhlášení vítězů v různých kategoriích probíhá první neděli v prosinci. Ty nejzajímavější šopky jsou pak umístěny ve stálé expozici Krakovského muzea.

Written by admin

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *