Olympijské stadiony pro LOH  2004

28. Olympijské hry se konaly v Athénách, v hlavním městě země, v níž se zrodily a také proto heslo těchto OH znělo „Vítejte doma“. Řekové usilovali o pořadatelství Olympiády již pro magický rok 2000, ale díky nepřipravenosti a finanční náročnosti akce jim byla tato čest udělena až o 4 roky později.

S odstupem času je však dlužno říct, že Řekové svůj úkol na jedničku s hvězdičkou nezvládli… Pořadatelství této megalomanské akce se jim několikanásobně prodražilo, svou zemi mimo jiné i proto zadlužili a dodnes mezi lidmi koluje slogan „Olympiáda 2004 rovná se krize 2010“.

Olympijských stadionů bylo v celém Řecku hned několik, nejvíce akcí se však konalo v Athénách a konkrétně v tzv. Olympijském atletickém centru Athén (OAKA). Dnes zde stadiony samozřejmě najdete, ale jejich stav oku určitě lahodit nebude. Jsou bohužel ukázkou toho, co se stane se stavbami určenými pouze k jednomu konkrétnímu účelu. Ale abych nebyla nespravedlivá, některé stadiony se využívají i dnes.

Vstup do Olympijského centra

Olympijský stadion „Spyros Luis“: V době Olympiády se zde konaly zahajovací a zakončovací ceremoniály, atletické disciplíny a finále ve fotbale.

Co do počtu diváků se jedná o největší stadion v Řecku. V současné době je domácím stadionem fotbalových klubů Panathinaikos a AEK. Stavba stadionu začala v roce 1978 a byla dokončena v roce 1982, jeho hlavní architekti pocházeli z německé firmy Weidleplan. Stadion byl pojmenován podle vítěze maratonského běhu z prvních novodobých Olympijských her, které se v Athénách konaly v roce 1896.

Když Athény získaly pořadatelství OH v roce 2004, bylo rozhodnuto o renovaci stadionu pod taktovkou Španěla Santiaga Calatravy, který měl již za sebou úspěšné realizace olympijských stadionů v Barceloně. Dnes stadion pojme necelých 72 000 diváků.

Krytá sportovní hala: Probíhala zde klání ve sportovní gymnastice, skocích na trampolíně a finále basketbalu.  

Její stavba začala v roce 1995 a vejde se sem 18 500 diváků. Dnes je domovským stadionem basketbalových mužstev Panathinaikos a AEK. Stadion je zajímavý tím, že je navržen takovým způsobem, aby mohl být vyklizen během 10 minut. Postaven je ve tvaru písmene A a podepírají jej 4 sloupy o výšce 35 m, stadion je osvětlován přirozeným slunečním světlem.

Plavecký stadion: Konaly se zde závody v plavání, synchronizovaném plavání, vodním pólu a skocích do vody.

Stadion byl postaven v roce 1991 a vejde se sem až 11 500 diváků. V současné době je tento plavecký bazén symbolem místních opuštěných a nevyužitých olympijských sportovišť.

Plavecký stadion (foto z roku 2008)

Centrum míčových sportů: Zde se konaly turnaje v míčových hrách od volejbalu po tenis i ping pong.

Tento stadion v sobě obsahuje 16 hřišť a byl postaven zejména pro OH 2004, oficiálně byl otevřen 2. srpna 2004, tedy 11 dní před zahájením Olympiády.

Cyklistický stadion: Zde se konaly cyklistické závody.

Cyklistický stadion (foto z roku 2008)
Zapálení Olympijského ohně

Chci na poznávačku do Athén

rnc-logo-color.jpg

Written by admin

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *