Doprava v Athénách

Městskou hromadnou dopravu v několikamilionových Athénách zajišťují všechny typy dopravních prostředků, tedy metro, autobusy, trolejbusy, tramvaje i příměstský vlak. Na celé athénské MHD můžete využít jednu jízdenku, nejlevnější z nich stojí 1,40 EUR a platnost trvá 90 minut.

Metro

V Athénách jsou v provozu 3 linky metra značené barvami. Nejstarší je linka 1 se zelenou barvou spojující Pireus a čtvrť Kifisia. Tuto linku použijete pro cestu do Pirea, na stanici Thisio se nachází archeologické naleziště Kerameikos, stanice Monastiraki vás přivítá na stejnojmenném náměstí v minimální vzdálenosti od Hadriánovy knihovny, římské a řecké agory, Plaky či Metropolitního chrámu. Následující stanice Omonia či Viktoria jsou nejblíž Národního archeologického muzea. Pokud si přejete navštívit areál stadionů vybudovaných pro LOH 2004, vystupte na stanici Irini.

Červenou linku 2 využijete především kvůli stanici Akropoli, která se nachází hned u Dionýsova divadla a Muzea Akropolis, či stanici Syntagma na stejnojmenném náměstí s přístupem do Národní zahrady. Zde se také dvojka kříží s modrou trojkou vedoucí na letiště. Na modré byste mohli využít i stanici Evangelismos, což je výchozí bod k procházce na Lykavittos.

V současné době je ve výstavbě prodloužení linky 3 až do Pirea a zároveň zcela nová linka 4, která bude tvořit jakési písmeno U a spojovat centrum se severními částmi města, viz foto. Linka 4 by měla být v provozu v roce 2026.

Metro je v provozu denně od 5:30 – 0:30 ve všední dny a do 2:00 v pátky a soboty. Ve špičce jezdí v 3minutových intervalech a mimo špičku co 5 – 10 minut.

Autobusy a trolejbusy

V Athénách je kolem 60 autobusových a trolejbusových linek a poznat jejich systém vás bude stát opravdu mnoho času a trpělivosti. Obecně platí, že jsou v provozu od 5:00 – půlnoci. Frekvence se odvíjí od konkrétní linky, před cestou doporučuji nastudovat si vaši konkrétní trasu zde.

Turisté většinou využívají cestu autobusem především na/z letiště. Ty jsou v provozu 24 hodin denně a nejpravděpodobněji využijete linku X95, která spojuje letiště s náměstím Syntagma.

Z Athén můžete využít i dálkové autobusy, které jezdí pod označením KTEL a dostanete se s nimi do všech koutů pevninského Řecka. Je nutné najít si v Athénách to správné autobusové nádraží. Jízdenky se kupují přímo u řidiče.

Tramvaje

Tramvaje v Athénách spojují hlavní náměstí Syntagma a pobřeží Saronského zálivu od Falira (nedaleko Pirea) až po velmi oblíbenou pláž Vouli na okraji města. První tramvaje byly v Athénách v provozu již v roce 1882 (tehdy koněspřežka), ale v roce 1960 byly zrušeny. K životu se opět vrátily spolu s Olympiádou v roce 2004.

Tramvaje jsou obecně v provozu mezi 5. hodinou ranní a 1:00 v noci. O víkendech odjíždí poslední tramvaj ze Syntagmy ve 2:15. Kromě pláží se tramvají dopravíte i k Olympeionu a Panathénajskému stadionu.

Příměstský vlak

Vlakové spojení je zajišťováno mezi letištěm a přístavem Pireus, ale také Chalkidou na Euboii a Korintem na Peloponésu. Vlaky jezdí denně mezi 4:30 a 23:00.

Jízdenky

V roce 2017 byly v Athénách zavedeny nové podmínky a systém přepravy. Papírové jízdenky byly nahrazeny elektronickými kartami, volně průchozí nástupiště opatřeny turnikety. Ceny zůstaly stejné, ale způsob platby je jiný.

V Athénách je na výběr ze tří druhů karet: Athena ticket, Athena card anonymní, Athena card personalizovaná. Pro běžného turistu bude plně dostačující první možnost, která dovoluje nabití kreditem od jedné 90minutové jízdy až po 5denní jízdenku. POZOR! Na tuto jízdenku nelze uplatnit zlevněné jízdné! Koupit ji lze v automatu, u řidiče autobusu na/z letiště nebo ve stanici metra u okýnka.

Kartu Athena ticket si můžete dobít na následující typy cest:

  • 1 x 90 minut: 1,40 EUR
  • 2 x 90 minut: 2,70 EUR
  • 3 x 90 minut: 6,50 EUR
  • 11 x 90 minut: 13,50 EUR
  • 24 hodin: 4,50 EUR
  • 5 dní: 9 EUR

Doprava z a na letiště

Pro cestu na/z letiště je třeba použít speciální jízdenky, které platí pro všechny typy karet:

  • 1 cesta pouze autobusem Airport express (vyjíždí z náměstí Syntagma): 6 EUR
  • 1 cesta metrem na/z letiště: 10 EUR
  • zpáteční jízdenka na metro platná 48 hodin: 18 EUR
  • 3 denní turistická jízdenka pro všechny typy MHD + transfer na/z letiště: 22 EUR

Chci na poznávačku do Athén

rnc-logo-color.jpg

Written by admin

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *