Burgtheater: Kde hrával Pavel Landovský

Existence dvorní divadelní scény ve Vídni sahá do roku 1741, kdy císařovna Marie Terezie nechala v Hofburgu vybudovat Hofburgtheater. Tato divadelní společnost se o deset let později přestěhovala do nové budovy na Michaelerplatz. Tato budova musela ustoupit Michalskému traktu, a tak byla zbourána a divadelní scéna se přesunula do současného Burgtheater na Ringstrasse.

Divadlo bylo slavnostně otevřeno v roce 1888 (pro srovnání Národní divadlo v Praze v roce 1881), avšak už v roce 1897, necelých deset let po otevření, muselo být divadlo z technických důvodů dočasně uzavřeno. V sále byla totiž velmi špatná akustika a z některých sedadel dokonce vůbec nebylo vidět na jeviště.

V roce 1945 způsobilo spojenecké bombardování rozsáhlé škody na budově a rekonstrukce trvaly 3 roky od 1952 – 1955.

Budova Burgtheater je inspirována architekturou vrcholné italské renesance a její fasáda je bohatě zdobena sochami. Na té centrální rozeznáte boha Apolóna s lyrou a múzami tragédi a komedie po jeho boku. Okolo oken jsou to pak busty slavných spisovatelů, jako například Schiller, Goethe, Shakespeare atd.

Po podpisu Charty 77 emigroval Pavel Landovský do Vídně a mezi lety 1978 a 1996 dostal angažmá v prestižním vídeňském Burgtheater.

Prohlídka Burgtheater

Divadlo můžete celoročně navštívit v rámci komentované prohlídky. Ty probíhají denně v 15 hodin.

Chci na poznávačku do Vídně

rnc-logo-color.jpg

Written by admin

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *