Řecká vlajka

Vlajka řeckého státu je fenomén, se kterým se na jeho území setkáte poměrně často (ve srovnání s ČR až nadprůměrně často) nejen na budovách státních institucí, ale i na kostelech a soukromých domech či pozemcích. Je to jeden z ukazatelů národní hrdosti Řeků… ale to je jiná kapitola…

Kdo by čekal, že vlajka v podobě, jak ji známe dnes, zavlála poprvé v Athénách nebo v Nafpliu (prvním hlavním městě samostatného řeckého státu), bude na omylu! Poprvé ji totiž spatřili na ostrově Skiathos! Stalo se tak v klášteře Moni Evangelistrias, kam se v září 1807 před Turky schovali bojovníci za svobodu z pohoří Olymp. Zde byla vlajka navržena, ušita, požehnána a vztyčena. Bylo to celých 14 let před vypuknutím národněosvobozeneckého boje proti turecké nadvládě…

A co přesně řecká vlajka znamená?

Význam symbolů na vlajce není nikde písemně zanesen ani vysvětlen, ale už děti na základní škole se učí, že kříž vlevo nahoře symbolizuje jednotu ortodoxních Řeků proti muslimským Turkům a měl je spojovat s dědictvím Byzantské říše. Jedná se o tzv. řecký kříž, který je rovnostranný, ten znamená, že křesťanská víra by se měla šířit do všech světových stran stejně.

Barvy na vlajce symbolizují nebe a moře (modrá) a mořskou pěnu a bílé mraky (bílá). Nebo taky čistotu úmyslů bojovníků za svobodu (bílá) a nebeskou sílu, která tyto bojovníky ochraňuje (modrá). Střídání barev symbolizuje vlny Egejského moře.

Pruhů je na vlajce celkem devět, což je počet slabik hesla, pod kterým boj proti turecké nadvládě probíhal: „Ε-λευ-θε-ρί-α -ή- θά-να-τος“ (Svoboda nebo smrt) anebo taky pouze počet písmenek slova „Ελευθερία“ (Svoboda).

Written by admin

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *