Schönbrunn: Letní sídlo Habsburků

Barokní zámek Schönbrunn leží asi 6 kilometrů od centra města a je snadno dostupný metrem (stanice Schöbrunn). Od roku 1780, kdy byl za vlády Marie Terezie dokončen, se stal oblíbeným letním sídlem císařské rodiny. Celý areál o rozloze 176 hektarů byl v roce 1996 zapsán na seznam UNESCO.

Tato oblast byla u vládnoucích Habsburků oblíbená už mnoho let před vznikem současného zámku. Místní lesy využívali k lovu a císař Maxmilián II. nechal v roce 1569 tehdejší hrad přebudovat na lovecký zámeček. Podle legendy vznikl jeho název poté, co císařův syn Matyáš v blízkosti zámečku objevil pramen vody a nadšeně pronesl „So ein schönner Brunnen“ – „Ach, jaký krásný pramen“.

V roce 1695, poté, co Turci tento lovecký zámeček zničili, pověřil císař Leopold I. dvorního architekta Johanna Bernhardta Fischera von Erlach stavbou paláce, který by zastínil slávu Versailles. Stavební práce započaly o rok později, ale byly tak nákladné, že projekt musel být podstatně „osekán“.

Stavba se na několik let úplně zastavila a do dnešní podoby ji dokončil až dvorní architekt Marie Terezie Nicolo Pacassi. Poté se palác stal oblíbeným cílem členů císařské rodiny, které sloužil až do roku 1918, kdy byla monarchie nahrazena republikou. A bylo to právě zde, kde se císař Karel I. vzdal vlády a Schönbrunn věnoval nově vzniklému Rakousku.

Od roku 1955 je zámek státním muzeem, výjimečně je používán k důležitým státnickým událostem, například zde proběhlo setkání amerického prezidenta J. F. Kennedyho se sovětským premiérem Nikitou Chruščovem v roce 1961.

Hlavní brána s obelisky po stranách vás přivede na rozlehlý dvůr, na němž se nachází dvě velké fontány. Jedna s figurami zobrazujícími Dunaj, Inn a Emži, druhá Transylvánii, Galicii a Halič. Napravo od hlavní palácové budovy uvidíte divadlo Schönbrunn Theater postaveno v roce 1767 v rokokovém stylu.

Interiéry

V zámku se nachází asi 1440 místností a v dobách největší slávy zde žilo asi 1000 lidí. 40 nejreprezentativnějších místností (velké státní pokoje a soukromé pokoje Františka Josefa I. a Sissi) je dnes otevřeno návštěvníkům.

Rokokově vyzdobené a zařízené interiéry jsou mnohem honosnější než umírněná výzdoba Hofburgu. Mezi nejluxusnější se řadí Millionenzimmer (Milionový pokoj), který prý svůj název dostal díky tomu, že jeho vybavení vyšlo na milion zlatých. Mezi dalšími zmiňme Čínský salon vyzdobený porcelánem, v němž Marie Terezie přijímala své poradce nebo Modrý čínský salon vyzdoben modrými čínskými motivy, kde císař Karel I. podepsal konec Habsburské monarchie. V Zrcadlovém sále zazpíval malý Mozart duet se svou sestrou před císařovnou Marií Terezií.

Oproti tomu soukromé pokoje Sissi a jejího císařského manžela nejsou tak zdobné. Mimochodem císař František Josef I. se na zámku 18. srpna 1830 narodil a 21. listopadu 1916 zde i zemřel.

Wagenburg – Muzeum kočárů

V části Schönbrunnu je umístěno Muzeum kočárů, které návštěvníkům představuje část vozového parku, jenž využívali členové císařské rodiny. Jedná se o kočáry, saně, vozy. Je to například Zlatý kočár Marie Terezie, Osobní kočár císařovny Sissi a jediný dochovaný automobil z roku 1914.

(www.wien.info)

Online vstupenky do Schönbrunnu si můžete objednat zde

Chci na poznávačku do Schönbrunnu

rnc-logo-color.jpg

Written by admin

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *