Ulice Kanonicza v Krakově
Malebná ulice Kanonicza je nejlépe dochovanou památkovou ulicí v historickém centru Krakova. Její stáří dokazuje i fakt, že nerespektuje pravoúhlé uspořádání ulic, které bylo narýsováno při plánování výstavby nového města po nájezdu Tatarů ve 13. století.
Každý dům v ulici Kanonicza se může pochlubit bohatou a dlouhou historií, stáří domů s lichými čísly popisnými sahá až do 14. století, sudá čísla jsou asi o sto let mladší. Velká většina místních domů byla v majetku wawelských kanovníků, tedy mužů pečujících o provoz wawelské katedrály.
Jelikož ulici postihl v roce 1455 ničivý požár, současné fasády domů se počítají do 15. – 18. století. Jediný dům, který zkáze unikl je Dlugoszův s číslem popisným 25.
Všimněte si domu s číslem 1, který je dnes sídlem Institutu historie architektury Krakovské polytechniky. Nad vstupním portálem si můžete přečíst nápis „Inkwizytoriat Sadowy“ (Inkviziční soud), který byl vystřídán běžným soudem působícím zde až do roku 1970.
V domě číslo 17 sídlí pobočka Národního muzea se sbírkou dávného sakrálního umění a na domě číslo 18 si všimněte jednoho z nejkrásnějších renesančních portálů v Polsku, na němž je vyobrazen i erb krakovské kapituly.
V domě číslo 21 pobýval v 50. a 60. letech kanovník Karol Wojtyla, pozdější papež Jan Pavel II. Dnes dům slouží jako Arcidiecézní muzeum.
Chci na poznávačku do Krakova