Zajímavosti z ostrova Chios
Tento ostrov je zajímavý nejen díky pryskyřici masticha, ale také dvěma „konspiračními“ teoriemi a jedním bývalým nemocničním komplexem…
Tulipány prý pochází z Chiosu
Každoročně na jaře se oblast v centru a jihovýchodu ostrova zaplaví rudými tulipány, kterým se tady říká „lalades“. V této části ostrova rostou především čtyři druhy tulipánů, z nichž tři výhradně na Chiosu. Název lalades pochází z jazyka dávné Persie, který do chioského dialektu pronikl z turečtiny.
Je obecně známé, že do Holandska, které je dnes proslulé pěstováním a vývozem tulipánů, se tyto květiny dostaly z Turecka. Chiosané tvrdí, že to bylo konkrétně z jejich ostrova. Vždyť Chios byl v té době pod osmanskou nadvládou.
Dům Kryštofa Kolumba
Kolem roku 1474 přijel na Chios Kryštof Kolumbus během jedné ze svých cest na východ. Μnoho historiků se domnívá, že na ostrov přijel kvůli kvalitním námořnickým mapám a proto, aby si zde vybral námořníky pro svou plavbu do Ameriky. Chios byl totiž v té době fenoménem mezi námořníky.
Podle dochovaných zpráv Kolumbus zůstal na ostrově asi rok, během kterého na sobě vyzkoušel i blahodárné účinky mastichy. Mnozí však věří, že se na ostrově přímo narodil. Však v té době patřil pod nadvládu Janovanů. A dodnes zde najdete lidi, kteří nesou příjmení Kolomvos.
Leprosárium: chioská Spinalonga
První leprosárium, tedy nemocnice pro malomocné, bylo v Řecku zřízeno na ostrově Chios. Bylo založeno v roce 1378 Janovany, kteří pomocí tohoto zařízení chtěli omezit šíření nemoci, která ostrov ekonomicky decimovala.
S několika menšími přestávkami fungovalo leprosárium až do roku 1822, tedy do vypálení ostrova Turky. Ti všechny místní pacienty vyvraždili. Provoz byl opět obnoven a skončil až v roce 1959. V první polovině 20. století zde bylo ubytováno až 250 nemocných, posledních 8 nemocných bylo v roce zániku převezeno do nemocnice nedaleko Athén.
Od roku 2011 je leprosárium prohlášeno za národní památku. Nicméně prozatím nebyly zahájeny žádné práce na opravách celého komplexu leprosária.