Máte rádi atmosféru adventních trhů? Jezdíte rádi na trhy do zahraničí? Potom je pro vás návštěva nejvyhlášenějších rakouských trhů téměř povinností. Přináším vám pár rad, jak si vychutnat advent ve Vídni:
1. Vídeňský vánoční trh není jen u radnice
Nejznámějším vídeňským vánočním trhem je bezesporu ten, který se koná na Radničním náměstí. Současně je i hlavním a největším ze všech. To však s sebou nese i mnohem méně příjemnější fakt a to ten, že zde bývá lidově řečeno „narváno“. A to hlavně po setmění.
Pokud nemáte rádi davy a chcete si z adventu stráveného ve Vídni odvézt příjemné zážitky, doporučuji navštívit i jiné, méně frekventované trhy. Na výběr máte opravdu z mnoha míst, například Freyung, Am Hof, Schönbrunn či Belveder. Ty nejzajímavější jsem pro vás sepsala zde.
2. Pokud můžete, vyhněte se sobotám
Vídeň je natolik oblíbenou destinací, že ji v období adventu navštíví kolem 3,5 milionu turistů. Hlavní město Rakouska má totiž velmi výhodnou polohu a tak místní trhy každoročně zaplaví davy Čechů, Slováků, Maďarů, ale i Poláků a Italů.
Když se na věc podíváme logicky, ve který den je pro lidi nejjednodušší cestovat? Ano, v sobotu a z toho plyne, že značná část z těch cca 3,5 milionu lidí se do města nahrne o čtyřech adventních sobotách… Chcete-li se vyhnout davům, jeďte do Vídně jiný den, alespoň v pátek nebo v neděli, úplně ideálně ve všední den.
3. Obrňte se trpělivostí
Ať už tedy trhy navštívíte v kterýkoliv den a hodinu, nikdy na nich nebudete úplně sami. Počítejte tedy s tím, že u stánků (zejména těmi s punčem a dalšími dobrotami) se budou tvořit fronty. Ve večerních hodinách doporučuji, abyste se vybavili zvýšenou dávkou trpělivosti a tolerance 🙂
Další rada se týká „kultury stolování“, připravte se na to, že jídlo a pití budete konzumovat ve stoje či za pochodu. Stoly s lavičkami na trzích k dispozici nejsou.
4. Weinachtspunch nebo Glühwein?
Návštěvu adventních trhů si snad nikdo nedokáže představit bez alespoň jednoho hrnečku punče nebo svařáku. Je to prostě povinnost, a navíc je dostanete v hrnečku, který si můžete přivézt domů jako suvenýr.
Punčů a svařáků zde najdete opravdu nepřeberné množství, ochucené různým ovocem, kořením, ale i Bailey’s a šlehačkou (velmi doporučuji).
A jak je to s těmi hrnky? Ke každému nápoji je započítána i záloha za hrnek (cca 3,5 Eura). Pokud hrnek vrátíte, je vám záloha vrácena, pokud si jej necháte, je váš. Motiv hrnečků se každoročně mění, takže pokud pojdete do Vídně vícekrát, můžete si založit svou soukromou sbírku vánočních hrnků.
5. Je libo sladké nebo slané občerstvení?
Na každém trhu najdete nepřeberné množství stánků s jídlem a pitím. Z typických rakouských nebo vídeňských jídel mohu doporučit vyzkoušet pečené kaštany, brambory plněné čím si vyberete (šunka, sýr, kukuřice apod.), klobásky a párky.
Ze sladkostí vás bude přecházet zrak, najdete zde pečivo na 1000 způsobů. Koblížky, croissanty, donuty, plněné, s polevou… Speciální obdiv si rozhodně zaslouží ovoce namáčené v cukrové nebo čokoládové polevě – prostě pastva pro oči a hrozba pro štíhlou linii.
6. Co si na trzích koupit?
Kromě hrnečku, ze kterého můžete popíjet punč, a za který jste zaplatili depozit, najdete na trzích mnoho dalších tipů, jak investovat vaše Eura. Najdete zde nádherné vánoční ozdoby, skleněné, dřevěné, cínové, většinou ruční výroby. Šály, čepice, tašky, trička, módní doplňky. Ale i medy, vína a jiný alkohol.
Jen doplním, že prodejci jsou na vánoční trhy vybíráni velmi dlouho dopředu a jejich sortiment musí projít schvalovací komisí. Můžete mít tedy jistotu, že zde nakoupíte kvalitní a místní produkty.
7. Vánočně se nalaďte na koncertech
Pro dokreslení atmosféry jsou zejména po setmění mnohé trhy doprovázeny hudebními vystoupeními. Většina z nich se koná na pódiích pod širým nebem, ale u jednoho – toho hlavního – si můžete dokonce sednout pěkně v teplíčku.
Ten se koná ve velkém sále radnice, kam je přístup zdarma. Podle mých zkušeností však i přesto bývá na koncertech dostatek volných míst k sezení. Kromě uměleckého zážitku má koncert v radnici další nespornou výhodu a tou je právě posezení v teple, což během zimních dnů vůbec není k zahození.
8. Projděte se osvětlenými ulicemi
Adventní Vídeň nejsou jen trhy, jídlo a pití. Jsou to i úžasně vyzdobené ulice miliony světýlek. Ty jsou rozsvícené mezi 16. a 22. hodinou.
Nejhonosněji vyzdobené jsou samozřejmě hlavní ulice Kohlmarkt, Am Graben, Kärntnerstrasse. Na ulici Am Graben se projdete pod lustry vytvořenými z 200 000 led žároviček. Na náměstí Stephansplatz vás určitě zaujme nasvícený Haas Haus. Na výzdobu ulice Kärntnerstrasse bylo použito 550 000 led žároviček a 48 kilometrů krystalů.
9. Pár praktických rad
Adventní trhy se logicky konají o adventu, takže na konci listopadu a v prosinci. To znamená, že bude zima, někdy i hodně velká zima! Upozorňuji na to, že v centru Vídně neexistuje žádné větší obchodní centrum, kam by se člověk mohl schovat a zahřát, takže pokud nenavštívíte nějakou restauraci nebo koncert v radnici, budete pravděpodobně celou dobu venku. Přizpůsobte tomu své oblečení!
Mějte u sebe vždy hotovost v Eurech. Kartou se na stáncích dá platit zřídka, na toaletách vůbec. V případě potřeby jsou samozřejmě v centru města k dispozici bankomaty.
Vydržte do setmění, kdy se ulice a trhy úžasně nasvítí. To je potom ta pravá atmosféra.
10. To nejdůležitější na konec
Jak my průvodci říkáme, dobrý zájezd dělá jídlo, pití a toalety. O jídlo a pití už jsem se vám postarala výše a teď WC. Veřejných toalet je v centru Vídně celkem dost a jsou placené. Na některých zaplatíte 0,20 Euro, na některých 0,50 Euro.
V turistické zóně najdete toalety na ulici Am Graben, na náměstí Am Hof a před radnicí také (u zastávky tramvaje). Uvnitř radnice jsou toalety zdarma, čemuž však odpovídají hodně dlouhé fronty.
A bonusová rada? Užijte si trhy a nasávejte atmosféru do sytosti!