ZAJÍMAVOSTI Z ŘECKA
10 důvodů, proč navštívit Řecko: doširoka otevřená náruč chutí, slunce a pohostinnosti
Řecko, to není jen desetidenní turistická destinace. Je to směsice velkolepé antiky, zapomenutého středověku a možná trochu nedoceňované současnosti. Řekové sami o sobě říkají, že jsou sice součástí Evropské Unie, ale stejně se více cítí být svéráznými Balkánci. Řecko lze pouze zatratit nebo bezpodmínečně milovat, nic mezi tím není.
Vlajka řeckého státu je fenomén, se kterým se na jeho území setkáte poměrně často (ve srovnání s ČR až nadprůměrně často) nejen na budovách státních institucí, ale i na kostelech a soukromých domech či pozemcích. Je to jeden z ukazatelů národní hrdosti Řeků… ale to je jiná kapitola…
Kdo by čekal, že vlajka v podobě, jak ji známe dnes, zavlála poprvé v Athénách nebo v Nafpliu, bude na omylu! Poprvé ji totiž spatřili na ostrově Skiathos!
Řečtina: nejstarší jazyk lidstva
Řečtina je nejstarším evropským jazykem, vychází z ní mnoho celosvětově známých odborných výrazů.
Řecky se zřejmě mluvilo již v tzv. minojském období, tedy v 16. stol. př. n. l.! To z řečtiny dělá jeden z nejstarších kontinuálně používaných jazyků světa.
Pravoslavné náboženství: k ortodoxní víře se hlásí 98 % Řeků
Celých 98 % Řeků vyznává křesťanství a hlásí se k tzv. ortodoxní víře.
Název ortodoxie pochází právě z řečtiny a skládá se ze slov orthos (ορθός) a doxa (δόξα), což v překladu znamená rovná, pravá víra. Toto východní křesťanství, jak se ortodoxii také říká, ovlivňuje život Řeků v mnoha ohledech…
Periptero: kiosek poslední záchrany
Periptero – kiosek, ve kterém najdete, na co si jen vzpomenete. Když nás zničehonic nás přepadne žízeň, chuť na něco sladkého či slaného nebo dokonce náhlá bolest hlavy, jsme zvyklí zajít do nejbližší samoobsluhy nebo večerky – a Řekové do periptera.
Olivový olej: Extra virgin, virgin nebo z pokrutin? Jak se v nich vyznat a který je nej?
Už Homér nazval olivový olej „tekutým zlatem“ a není se čemu divit.
Tento rostlinný olej, získávaný ze zralých plodů olivovníku, je obživou pro mnoho lidí po celém světě a významným zdrojem živin pro celou planetu. Vždyť také stromy olivovníku zabírají její obrovskou plochu – 9,6 milionů hektarů! Projděte se alejí předností olivového oleje s námi a naučíme vás, jak poznat jednotlivé druhy oleje i jeho kvalitu.
Nejkvalitnější olivové oleje jsou tzv. panenské. To znamená, že byly co nejrychleji (ideálně do 4 dnů od sběru) plody vylisované pouze mechanickou cestou, bez užití jakýchkoli chemikálií, a zpracovávané pouze za teploty do 50 °C.
Olivy: Symbolické plody Athénina daru – do mýdla, na pizzu i silvestrovské kanapky
Věděli jste, že v současnosti čítá celosvětová produkce na 20 tisíc tun plodů olivovníku ročně? 95 % z nich přitom vyroste v oblasti Středozemního moře. Důvody, proč jsou olivy tolik oblíbené ve středomořské kuchyni, si asi všichni připomeneme minimálně jednou do roka, při přípravě silvestrovského pohoštění. Stejně tak jsou asi všem dobře známé blahodárné účinky olivového oleje na pokožku, ale opravdu víte o olivách to nejzajímavější?
Olivovník je stále zelený nízký strom, vyroste do výše 8–15 metrů, barva jeho listů je stříbrně zelená, kmen vrásčitý hnědé až šedé barvy. Tento strom je jedinečný také tím, že má tzv. samoobnovovací schopnost – pokud nebyly zničeny kořeny olivovníku (požárem, mrazem), je strom schopen sám sebe zregenerovat a opět začít růst a plodit.
Řecká kuchyně: taverny překračují hranice
Řecká kuchyně by se dala obecně charakterizovat jako chutná, lehká a zdravá.
Řekové snídani ani obědu moc nedají, to hlavní se odehrává až večer, po práci. Sluníčko už tolik nepálí a to je správná chvíle vyrazit do taverny, kde si nechávají nosit tolik jídla, že ho pomalu ani nesní…
Nápoje v Řecku: uzo, Metaxa a řecká káva
Pro Řecko jsou typická těžká vína, uzo, Metaxa a zejména ledová káva frapé.
Stejně jako je pro Českou republiku typickým nápojem pivo, v Řecku jasně vítězí víno. Řekové jsou ovšem specialisté také na destiláty. Třeba nebýt Spyrose Metaxase, nebylo by Metaxy.
Možná jste ale nevěděli, že na žebříčku ve spotřebě kávy, patří k evropské špičce. Ale pozor na tragické faux pas! Nikdy si nesmíte zaměnit řeckou kávu s tureckou (i když jsou téměř stejné).
Řecké umění: Velký základ celého evropského umění
Umění bylo ve starověku hlavním prostředkem k mezilidské komunikaci, číst a psát neuměl každý, jazyky byly mnohdy rozdílné, ale například účelu chrámu rozuměl každý. Dnes patří díla řecké antické architektury, sochařství, malířství i umělecké výroby k nejcennějším součástem odkazu starověku.
Olympijské hry: řecký dar světovému míru
Pojem Olympia je svázán především s olympijskými hrami. Toto místo v severozápadní části Peloponésu je opravdu rodištěm slavných (nejen) sportovních her, jejichž myšlenka žije dodnes.
Vznik her byl logickým vyústěním základních lidských činností pro přežití – běh a hod kamenem přinášel lidem kořist a pro muže nebyly výjimkou ani zápasy.
Velikonoce v Řecku: Oťukávání vajíček a souboj ohňostrojů ve znamení pravoslavných tradic
Velikonoce jsou pro pravoslavnou církev nejvýznamnějším svátek a tedy i pro Řeky.
Oslava Velikonoc neboli Zmrtvýchvstání Ježíše Krista je v křesťanském světě tou nejdůležitější ze všech. Jak tedy Velikonoce v Řecku probíhají?
První máj v Řecku: Oslava práce nebo přírody?
Není tomu tak dávno, kdy jsme měli První máj nerozlučně spjatý s průvodem a mávátky. Po více než 30 letech se z tohoto dne stal především den pracovního klidu a polibků pod rozkvetlou třešní. A jak to mají v Řecku?
Slaví také svátek práce nebo je tento den věnovaný spíš květinám a přírodě?
Vánoce v Řecku: čas sváteční den za dnem, aneb 40 dní půstu a oslav vrcholí 6. lednem
Vánoce se v Řecku neomezují jen na 3 dny v roce, ale přípravy na ně začínají již 15. listopadu.
Vánoční svátky jsou hned po těch velikonočních nejdůležitějšími dny pro pravoslavnou církev, a tedy i pro většinu obyvatel Řecka. Co Řekům velí tradice a proč je šestý leden největším svátkem?
Druhá světová válka v Řecku: nakolik byl její průběh jiný než u nás?
8. května 2020 slavíme už 75 let od ukončení největšího světového konfliktu v dějinách lidstva, druhé světové války. Z dějepisu – a nejen z něj – si všichni pamatujeme její zásadní data, události i osobnosti. O válečném vývoji v Řecku se však v našich školách nikdo nezmínil.