Vražedkyně ze Skiathosu
Jak se na Skiathosu žilo ve středověku?
Žila byla, ve středověkém městě Kastro, jedna šedesátiletá babička Chadula. Když se jedné noci musela starat o svou těžce nemocnou vnučku, začala si vybavovat svůj tvrdý život: „Když byla dítě, posluhovala svým rodičům. Když se vdala, stala se z ní otrokyně svého manžela… Když porodila děti, sloužila jim a když její děti porodily děti, starala se pro změnu zase o ně.“ Dívky byly v té době brány jako přítěž, břemeno, které je potřeba zaopatřit a rodině přinášely jen samé starosti.
Aby takového osudu svou vnučku uchránila, rozhodla se ji zabít, udusit… Chadulu tehdy nikdo nepodezíral, protože holčička byla těžce nemocná. Když ale v Kastru začaly záhadně a nápadně často umírat malé dívenky a stará žena byla vždy poblíž, padl na ni stín podezření a policie ji chtěla postavit před světskou spravedlnost.
Chadula samozřejmě na nic nečekala a z města uprchla. Měla namířeno k nedalekému kostelíku Svatého Spasitele (Agios Sozon), který je dodnes k vidění na kopci nad prudkým srázem nedaleko Kastra. Pár kroků před dosažením svého cíle se však dostala na úzkou a strmou cestičku, na které neudržela krok a zřítila se do propasti. Její smrt měla symbolicky zobrazovat smrt mezi světskou spravedlností a božským vysvobozením…
Tohle je jen velmi stručně převyprávěný obsah nejslavnějšího Papadiamantisova literárního díla Vražedkyně (Fonissa), které je situováno do prostředí středověkého Kastra. Dodneška se na ostrově Skiathos pod kostelíčkem Svatého Spasitele na severní straně ostrova nachází jeskyně, která se jmenuje Vražedkyně. Právě tam měla podle Papadiamantise Chadula naposledy vydechnout. Ke kostelíku se dá snadno dostat jeepem či na čtyřkolce a jsou odtud ty nejúžasnější výhledy na ostrově.