Kastro: středověké hlavní město Skiathosu
Bývalé hlavní město Skiathosu najdete na nejsevernějším výběžku ostrova, na mohutné skále trčící z moře, které ji omývá ze tří světových stran. Místo je tak již samo o sobě důmyslnou přírodní pevností, jejíž nedostupnost byla ještě navíc pojištěna dřevěným padacím mostem, který spojoval město se zbytkem ostrova z poslední světové strany, a který hlídala obranná věž s cimbuřím a střílnami.
Pokud si představíte nehostinnou skálu, posetou více než 300 malinkými stinnými domečky, které se díky nedostatku místa tlačily těsně vedle sebe… Hučící moře, které je mnohdy rozbouřené i v létě, natož v zimě… Nemožnost jakékoliv zemědělské produkce díky nedostatku polí… Jistě vás napadne, proč se sem tedy stěhovali?
Kastro bylo založeno v polovině 14. století a přes tisíc lidí zde žilo až do roku 1829, kdy se přestěhovali zpět do současného hlavního města. Proč zde tedy více než 400 let dobrovolně žili, když hladomor zde nebyl výjimkou? Důvod je jednoduchý a v těchto končinách ne neobvyklý – kvůli loupežným nájezdům pirátů. Jejich hlavním sídlem byl nedaleký ostrov Alonnisos a tak čas od času zajeli vydrancovat i Skiathos…
Právě jako obrana proti pirátům sloužil důmyslný systém nejen dřevěného mostu a střílen, ale zejména byla nad vchodem do vstupního tunelu vybudována jakási nádrž na horkou vodu s olejem. Tato tekutina měla případné nepřátele doslova spláchnout zpět do moře.
Kastro je považováno za nejhistoričtější místo Skiathosu. Při jeho návštěvě pocítíte trošku melancholie, lítosti nad tvrdým životem středověkých Skiathosanů, nebude se vám chtít uvěřit, že na takovém kousku skály mohlo žít tolik lidí a rozhodně vás bude toto místo fascinovat, ať už svým výhledem nebo čímkoliv jiným.