Psara: ostrov hrdinů

Tento malý ostrůvek severozápadně od ostrova Chios má rozlohu pouhých 40 km2 a k roku 2011 zde žilo necelých 500 obyvatel (většinou v důchodovém věku). Ostrov je známý jako domovina hned několika hrdinů, kteří se zasloužili o osvobození řeckého národa od osmanské nadvlády.

Historický vývoj ostrova

Nejstarší stopy lidského osídlení ostrova byly objeveny z období pozdní doby kamenné. Dalo by se říct, že Psara byla bezvýznamným ostrůvkem po celou dobu nejen starověku, ale i středověku. Po pádu Konstantinopole v roce 1453 dokonce i těch málo obyvatel Psaru opustilo a odešlo na vedlejší Chios.

Později pak ostrůvek osídlily rodiny z Euboie, Thessalie a Magnesie a vybudovaly si své domovy na místě původní vesnice.

Boj proti Osmanským Turkům

Až do roku 1821 žili obyvatelé ostrova v poklidu a živili se především obchodem. Pod Osmanskou nadvládou se jim dařilo natolik, že si vybudovali třetí největší námořní flotilu (hned po ostrůvcích Hydra a Spetses).

Psara byla mezi prvními ostrovy, které se postavily Osmanům a 10. dubna 1821 vztyčili povstaleckou vlajku. Turci se však ostrovu pomstili, spolu s egyptskou flotilou na ostrov zaútočili a místních asi 15 000 obyvatel zavraždili či vzali do otroctví.

Psara byla k nově vzniklému řeckému státu připojena až v roce 1912 společně s vedlejším Chiosem.

Dnešní turistická Psara

Dnes je Psara velmi klidný ostrov s nemnoha turisty. Jediné město nese stejný název jako celý ostrov a najdete jej v jižní části ostrova. Psara je proslulá svým tymiánovým medem a spolu se Skyrosem největším producentem humrů v Řecku.

Na ostrově stojí za návštěvu rodný dům jednoho z nejvýznamnějších bojovníků za řeckou svobodu, Konstantina Kanarise. A také Mavri Rachi, kde stávala pevnost, v níž se ostrované ukryli před Osmany a hrdinsky s nimi bojovali. Mavri Rachi byla vypálena a stala se symbolem osvobozeneckého boje.

Psara skýtá také mnoho možností navštívit rozmanité pláže, od písečných po oblázkové a téměř vždy liduprázdné. Z těch nejznámějších zmiňme třeba Katsunis nebo Limnos.

Doprava na Psaru

Na ostrůvek se můžete dopravit trajektem z Pirea a to 2x týdně. Cesta sem trvá 7 hodin. Kromě toho udržuje Psara pravidelné spojení i s vedlejšími ostrovy Chios, Inusses nebo Lesbos.

Written by admin

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *