2 restaurace + 2 kavárny, které musíte navštívit ve Vídni
Název hlavního města Rakouska pronikl dokonce i do jídelního a nápojového lístku. Všichni jistě velmi dobře ví, co si představit pod pojmem „vídeňský řízek“ nebo „vídeňská káva“. Jak je to tedy s tím řízkem a kávou doopravdy? Kam se ve Vídni zajít najít a kam na výbornou kávu se zákuskem?
Z těch velmi mnoha možností, které na vás ve Vídni čekají, jsem vybrala pouhé dva zástupce restaurací a dva zástupce kaváren. Tady jsou:
Figlmüller: Tady má řízek svůj domov
Traduje se, že dnes již věhlasný vídeňský řízek (natolik věhlasný, že má v Rakousku dokonce vlastní ochrannou známku), vznikl vlastně omylem. Při svém pobytu v Miláně ochutnal maršál Radecký místní specialitu, cottoleta alla milanese, neboli telecí řízek obalený v parmezánu. Byl nadšen a recept na tuto pochoutku poslal do Vídně. Dvorní kuchař však zrovna neměl k dispozici sýr, a tak jej nahradil strouhankou. Tato verze měla velký úspěch, který v podstatě trvá až dodnes.
Ve Vídni se setkáte s mnoha restauracemi nabízejícími typický vídeňský Schnitzel, ale jedna mezi nimi vyniká. Je to vyhlášený Figlmüller na ulici Wollzeile za Štěpánským dómem. Tento podnik byl otevřen v roce 1905 a dnes jej provozuje již čtvrtá generace Figlmüllerů.
Správný vídeňský řízek je velmi tenký a obrovský, u Figlmüllerů vám bude naservírován „koláč“ o průměrů 30 centimetrů! Aby měl tu nejlepší chuť a barvu, musí se prý smažit přesně 30 sekund. K řízku si objednejte vařené brambory a lehký salát.
U Figlmüllerů na Wollzeile si budete moci vybrat ze 13 typicky vídeňských jídel. Otevřeno mají denně mezi 11:00 a 22:30. Pro skupiny nad 7 osob je doporučeno provést rezervaci.
Samoobslužný Rosenberger
Naprosto ideální volbou pro ty, kteří se pohybují v centru města a přesto hledají restauraci za přijatelný peníz. A také pro ty, kteří nechtějí/mají obavy objednávat si jídlo v cizím jazyce. Rosenberger je rakouská síť restaurací, která má svou pobočku nedaleko Opery a Kärntnerstrasse (ulice Maysedergasse 2).
Jedná se o velikou restauraci o dvou patrech s 550 místy k sezení, samoobslužným pultem a placenými toaletami. Vyberete si ze široké nabídky salátů, zákusků, nápojů, ale i teplých jídel. Polévky, řízek, těstoviny a další vám na talíř naloží obsluha, takže zde si o jídlo budete muset říct nebo minimálně jej ukázat.
Na toaletě, která je zpoplatněná, obdržíte lístek, ten můžete uplatnit jako slevu při placení jídla. Restaurace je otevřená od 11:00 do 19:00.
Aida: Ta nejlepší vídeňská káva
Když si v Česku objednáte vídeňskou kávu, dostanete kávu se šlehačkou. To však neočekávejte ve Vídni! Zde vlastně ani pojem „vídeňská káva“ neznají. Typickou místní kávou je „melange“ – černá káva s mlékem a mléčnou pěnou navrch. Ke kávě se samozřejmě hodí zákusek, takže vyrážíme do cukrárny.
Jednou z nejznámějších a nejrozšířenějších vídeňských cukráren je Aida. Najdete ji na náměstí Stephansplatz, ale i na jiných místech v centru města. Tato cukrárna, která má ve svém mottu „Světově proslulý domov vídeňské kávy“, byla založena severočeským přistěhovalcem Josefem Prouskem. Dnes má tato síť cukráren 11 poboček jen ve Vídni.
Vychutnejte si některou ze široké nabídky káv a k tomu zákusek, který lahodí nejen chuťovým buňkám, ale i oku.
Kafe Hofburg: Císařská atmosféra
Přímo v Hofburgu byste možná očekávali kavárnu přezdobenou, předraženou, přeplněnou. Nic z toho však není pravda. Odhoďte předsudky a vejděte do kavárny stejnými dveřmi jako k lipicánům. V Michalském traktu se nachází pokladna k zakoupení vstupenek na představení Španělské jezdecké školy a hned za ní je nenápadná kavárna.
Velmi příjemnou součástí kavárny je i terasa, na které se rázem octnete jako v jiném světě. Malinké vnitřní nádvoří Hofburgu vás bude naprosto izolovat od hektického dění venku a dovolí vám tak vychutnat si kávu v klidu a relativním soukromí.
Další velkou výhodou kavárny je výhodné menu. Káva se sachrem nebo jablečným štrúdlem se podává za pouhých 6 Euro. V nabídce je samozřejmě mnohem více druhů zákusků, zmrzlin i káv a jiných nápojů.