Kde se v Krakově najíst?

Přestože je Polsko náš sousední stát, místní kuchyně má oproti té naší svá specifika. V čem se polská a česká kuchyně podobají? V čem jsou naopak rozdílné? Co by vás mohlo v restauraci překvapit a nakonec pár mých osobních tipů, kam zajít v Krakově na jídlo.

Stejně jako u nás je základem hlavního jídla polévka, já mám nejradši žurek. Dát si ale můžete i rajskou nebo boršč, ale pozor, není to typická rajská nebo boršč, jak je známe my – tyto polévky jsou vyloženě vodové, neplave v nich nic tuhého (zelenina, rýže apod.), což by vás zejména v případě boršče mohlo zarazit.

Polévka žurek

Hlavní roli v hlavním chodu hraje především maso. Poláci jím vůbec nešetří, takže když si objednáte řízek, čekejte jej přes celý talíř… Kromě řízků, kuřecího a vepřového na různé způsoby, mohu doporučit vyzkoušet pirožky, které jsou plněné různými náplněmi (sýr, maso, špenát…). V polské kuchyni je mi sympatická jako příloha pohanka, to se u nás téměř vůbec nevidí.

Pirožky

V Polsku existují dva druhy restaurací: jedna v našem slova smyslu, která je s obsluhou, tam ale čekejte přirážku právě za onu obsluhu. A druhý typ restaurace je samoobslužný, kdy si u pultu objednáte a sami si jídlo odnesete ke stolu, ta je o poznání levnější. Nebo taková samoobslužná restaurace, kdy si ze široké nabídky jídel nakládáte na talíř sami a u pokladny zaplatíte váhu jídla.

Restaurace Jagienka v Krakově

Můj tip pro vás: moje nejoblíbenější restaurace bez obsluhy se jmenuje Jagienka, je na náměstí Plac Jana Matejki hned za Barbakanem. Vaří výborně, porce veliké, ceny velmi přátelské. Mým druhým tipem je samoobslužná restaurace v nákupní galerii Krakowska, jsou tam jídla na váhu, můžete vybírat očima, sami si naložit a zaplatíte za váhu celé porce.  

Written by admin

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *