5 praktických rad + 1 supertip na vánoční trhy v Krakově
Chystáte se do Krakova na adventní trhy? Velmi dobrá volba! Sepsala jsem pro vás pět praktických rad, které jsem nasbírala během mnohaletých návštěv těchto krakovských vánočních trhů.
1. Nejezděte v sobotu
Vím, že tato rada bude pro mnohé obtížně splnitelná, zejména pro vás, kdo to máte do Krakova daleko a budete vážit cestu celý den. Nicméně, stejně jako v případě všech jiných vánočních trhů, platí i zde, že sobota je nejfrekventovanější.
Mnohem lepší volbou je podle mě neděle. Nejen, že je zde o poznání méně návštěvníků, především zde potkáte mnohem méně cizinců, ale neděle má i další výhody. Jednou z nich je možnost návštěvy Obrazové galerie v Sukiennici zdarma (každou neděli v roce) nebo se můžete přimíchat ke mši v Mariánském kostele. Tady si pak můžete prohlédnout otevřený oltář od Víta Stvoše rovněž zdarma.
Úplně nejlepší je pak navštívit trhy přes týden. Zejména první čtvrtek v prosinci je skvělým dnem, protože ráno probíhá na Rynku Glownem výstava soutěžících šopek.
2. Fronty na teplé nápoje
Co já osobně považuji za velký nedostatek krakovských trhů, je malé množství stánků s teplými nápoji. Na celé trhy jsem je napočítala snad jen tři. Na grzaniec nebo warzonku či teplé pivo si tak budete muset vystát dlouhé fronty…
Jedinou možností, jak se frontám vyhnout, je skočit si do některé z kaváren na náměstí, které vám nelijí něco na zahřátí „s sebou“ do kelímku.
3. Na trzích určitě nestrávíte celý den
Přesto, že je Rynek Glowny rozlohou největší náměstí v celém Polsku a jedno z největších v Evropě, není jeho kapacita pro vánoční trhy využita zcela. Trhy jsou situovány pouze na jedné straně náměstí okolo sochy Adama Mickiewicze. Druhá strana náměstí zůstává již po mnoho let prázdná.
Počet stánků na trzích se už tradičně pohybuje okolo 80, takže i s jídlem a pitím strávíte na trzích cca 3-4 hodiny. Ale nezoufejte, že se budete ve městě nudit. Projděte si historické centrum nebo navštivte některé z mnoha muzeí, popřípadě vršek Wawel.
4. Ryze praktická doporučení
Vánoční trhy probíhají v době adventu, tedy většinou prosince. Bývá tedy velká zima – jeden rok si pamatuji teploty okolo -15 stupňů! První čistě praktická rada zní, teple se oblečte 🙂
Pokud vám zima přece jen zaleze pod kůži a warzonka na náměstí nepomáhá, běžte se ohřát do nedalekého nákupního centra Galeria Krakowska. Je to běžné obchodní centrum typu Palladium, Vaňkovka nebo Karolina. Najdete tam nejen klasické obchody, ale hlavně teplo 🙂
Chtěli byste ochutnat polskou kuchyni, ale na trzích vám to nevyhovuje? Rádi byste poseděli někde v restauraci? Tipy, kde se v Krakově najíst najdete zde.
V Polsku se platí zlotými. Nemáte „zlotůvky“ s sebou z Čech? Nevadí, v centru Krakova je spousta směnáren, kde můžete rozměnit. Směnárna se polsky nazývá kantor. Kartou lze platit ve všech kamenných obchodech, na trzích jak ve kterém stánku, musíte se poptat.
5. To nejdůležitější na konec
Teď už o trzích víte snad vše až na tu nejdůležitější informaci. Ta se týče samozřejmě WC. V centru Krakova najdete veřejná WC, tudíž placená. Přímo v podzemí Sukiennice se nachází jedno za 1 zlotý.
Další možností je McDonald’s, Starbucks a další podobné podniky nebo výše zmíněné nákupní centrum Galeria Krakowska, kde je toaleta rovněž zpoplatněna 1 zlotým.
Supertip pro vás
Před několika málo lety jsem zcela náhodou objevila další menší trhy u Galerie Krakowske. O těchto mini trzích se nikde v průvodcích nepíše, snad ani na oficiálních stránkách města ne, a proto je tam příjemně prázdno! Asi tam ani neuslyšíte jiný jazyk než polštinu.
Před hlavním vchodem do Galerie je rozestavěno pár stánků s vánočním zbožím, ale především – asi dva vinné sudy s teplým alkoholem. A to zcela bez front 😉