10 důvodů, proč navštívit Athény: Poznejte slávu starověku v 21. století

(Článek byl napsán pro Magazín Radynacestu.cz)

Co se vám vybaví, když se řeknou Athény? Antičtí filozofové, dramatici a rétoři, ženy s dlouhými spletenými vlasy, všichni oděni do bílých chitónů a obuti do páskových sandálů sledují tragédii v divadle pod širým nebem nebo jen tak bloumají okolo velkolepých bělostných chrámů. Athény. To ale není jen slavný starověk. Máme pro vás deset dobrých důvodů, proč byste svou příští dovolenou měli trávit právě v Athénách.

Máme pro vás nejen to nejdůležitější z věcí uchopitelných i neuchopitelných, co antické Athény odkázaly našemu současnému světu, ale také skryté, přesto však zajímavé, poklady, které jsou turisty stále neprávem opomíjeny. Přečtěte si 10 důvodů, proč stojí za to vidět hlavní město Řecka, ačkoli ve skutečnosti bychom jich našli přinejmenším stovku.

1. Akropolis: Posvátný athénský pahorek

Akropolí, na které stojí nejdokonalejší starověký chrám, kde se nachází nejposvátnější místo Athén, se sluší při povídání o Athénách začít. Obracely se k ní prosby a modlitby místních a obdivné pohledy všech návštěvníků. Antičtí Řekové byli precizní perfekcionisté a výsledek jejich snahy o detailní dokonalost můžete spatřit v podobě chrámu bohyně Athény – Parthenonu. Všechny vzdálenosti, výšky, šířky, hloubky a počty mají svůj význam a striktní řád. 

Kromě Parthenonu zde naleznete také technicky velmi náročnou stavbu Propylaje  vstupní bránu na pahorek. Místo, kde proběhl mytologický souboj Athény s Poseidonem o patronát nad městem. V neposlední řadě se vám z Akropole otevře úžasný výhled na celé město i na Egejské moře s přístavem Pireus.

2. Nefalšovaná kolébka demokracie

Prvotní pokus o demokracii neboli vládu lidu, vzešel již na počátku 6. století př. n. l. od athénského státníka Solóna. Zatím se samozřejmě nedá hovořit o demokracii v dnešním slova smyslu, ale jednalo se o ten příslovečný nejdůležitější první krok. Na konci 4. století př. n. l. dovedl athénskou demokracii k vrcholu státník Periklés, kdy se na správě státu mohli podílet všichni plnoprávní občané mužského pohlaví.

Centrem veřejných setkávání, obchodů, politických debat, veřejné správy a kultů byla starověká agora rozprostírající se pod Akropolí. Dodnes zde rozeznáte zbytky radnice, budov veřejných úřadů, nákupních pasáží, ale také řečnického koutku, jednoho z nejdůležitějších symbolů athénské demokracie. Speciální prostranství umožňovalo všem plnoprávným občanům svobodně projevit své názory a myšlenky.

3. Rodiště tragédie i komedie

Athény si udržují svá nej i v oblasti dramatické tvorby. A je jich hned několik, divadelní hry se na tomto místě prakticky narodily, pochází odtud nejvýznamnější dramatici všech dob a našli byste zde také nejstarší divadlo starověkého světa. Jelikož se tragédie vyvinuly z oslav boha vína, zpěvu a veselí Dionýsa, je mu celé divadlo zasvěceno.

Divadelní hry nebyly starověkým divákům určeny pouze k pobavení, ale musely mít vždy hlubší didaktický záměr. Byly mimo jiné součástí „kulturního klání“, kdy mezi sebou dramatici soutěžili v dokonalosti provedení, textů, čistotě jazyka, výchovné myšlenky, doprovodného sborového zpěvu apod. Vítěz pak nechal u divadla postavit trojnožku, symbol boha Múz Apollóna, jako poděkování za své vítězství.

4. Centrum římské vzdělanosti

Dalo by se obrazně říci, že poté, co se Řecko dostalo pod nadvládu Římské říše, byly Athény „zakonzervovány“ jako jakýsi skanzen, středisko obrovské, i když už bývalé, slávy, vzdělanosti a kulturního rozmachu. Římané jsou ryze praktický národ, který nezajímají kudrlinky na sloupech a bezvýznamné filozofické „tlachání“. Rétorika slouží pouze k účelné politické propagandě.

Přesto se mezi těmito praktickými Římany našla velká spousta milovníků a upřímných obdivovatelů starověkých Athén. Řeč je o státnících, kteří financovali stavby divadel, sportovních stadionů, infrastruktury, kanalizace apod. Tím pro Athény nejdůležitějším byl bezesporu císař Hadrián, který nechal vybudovat dokonce celé nové římské Athény a také obrovskou knihovnu na náměstí Monastiraki, která se stala uložištěm mnoha pokladů v podobě vzácných spisů.    

5. Středověká romantika tam i tam

V každém městě existuje místo jako stvořené pro procházky za svitu měsíce, taková oáza klidu, kde si za vlahého večera můžete vychutnat romantickou a ničím nerušenou atmosféru. Takovým místem v Athénách je bezesporu středověká Plaka, která se rozprostírá na úbočích akropolské skály. Toulky mezi barevnými domky a zastrčenými tavernami dokresluje kouzlo nasvícené Akropole.

Úzké uličky, které jsou pro středověkou zástavbu typické, vás rázem přenesou na některý z řeckých ostrovů. Plaku totiž vybudovali právě přistěhovalci z ostrovů, kteří se podíleli na výstavbě nových Athén. Najdete tu mnoho taveren, kaváren, obchůdků se suvenýry a hlavně nefalšovanou a pohodovou řeckou atmosféru.

6. Řecká kuchyně: Zdravá a chutná zároveň

K přípravě pokrmů používají Řekové v co možná největší míře čerstvé suroviny, vždyť má taky jejich domovina naprosto ideální klimatické podmínky k pěstování ovoce a zeleniny ve velkém. Přestože v místních tavernách narazíte převážně na masitou stravu, množství ryb, olivového oleje a čerstvých ingrediencí řadí řeckou kuchyni mezi ty zdravější. 

„Vychutnat si jídlo“, v Řecku znamená vyrazit do taverny po setmění s přáteli a známými. Na stůl se začnou snášet různé druhy předkrmů, několik hlavních jídel s různými přílohami a všichni ochutnávají odevšud. Jídlo se sluší pořádně zapít domácím vínem, které se na stůl servíruje rovnou v litrových karafách. Taková společná večeře mnohdy trvá i více než 2 hodiny a sami Řekové tvrdí, že než aby se měli v jídle omezovat, radši do taverny ani nepůjdou.

7. Pověstná balkánská pohoda

Přestože je Řecko součástí Evropské unie už od roku 1981, na první pohled vám bude jasné, že evropské standardy jsou zde dodržovány s pověstnou jižanskou laxností. Sami Řekové to rádi komentují větou, že jste „jenom“ na Balkáně. Nás, vycepované přísným dodržováním pravidel za minulých režimů, určitě zarazí chaotický dopravní provoz, pouliční prodej potravin, kouření na veřejných prostranstvích nebo odpadky mimo odpadkové koše.

Na druhou stranu však v Řecku vládne nezpochybnitelná pohoda, která prýští ze sluncem opálených tváří temperamentních a srdečných jižanů. S úsměvy a přátelským přístupem se setkáte v tavernách, obchůdcích se suvenýry či jen tak na ulici. A když se vás Řek zeptá, odkud jste přijeli a vy odpovíte, že z Česka, určitě vás pozdraví alespoň českým „Ahoj“.

8. Počasí: Blahodárné sluneční paprsky

Počasí je jedním z hlavních důvodů, proč do Řecka jezdíme. Nejenže má sluníčko vědecky ověřené blahodárné účinky na lidský organismus, ale především významně přidává na dobré náladě.

Nejpříznivějším obdobím pro návštěvu Athén je jaro (březen, duben, květen) a podzim (září, říjen, listopad), kdy se teploty pohybují mezi 20 a 35 °C. Za extrémní teploty, které Athény občas v srpnových dnech postihují, se dají považovat výšky okolo 45 až 50 °C. Za nejvlhčí a nejstudenější měsíc je považován únor, kdy se rtuť teploměru pohybuje mírně nad nulou.

9. Koupání v moři půl hodinky od centra

Dalším synonymem pro Řecko je moře. Pokud do Athén přijedete ve vhodné roční období, nepřijdete ani o koupání v Egejském moři, přesněji v Saronském zálivu. 

Stačí jen na centrálním náměstí Syntagma nasednout na správnou tramvaj, která vás doveze až na pobřeží s hezkými městskými plážemi. Mezi nejoblíbenější patří Glyfada, Alimos nebo Vouliagmeni. Na plážích samozřejmě najdete veškeré sociální zázemí (toalety, převlékárny, taverny apod.).

10. Další zajímavá místa na dosah

Díky své poloze jsou Athény výborným výchozím bodem pro výlety do okolí. Můžete se odtud vydat nejen na odlehlejší a tím pádem i méně navštěvované pláže, ale také na výlety do přírody, treky v horách a když v Pireu nasednete na trajekt, tak i na jakýkoliv řecký ostrov.

Mezi nejvyhledávanější cíle patří bezesporu archeologická naleziště MykényNafplioEpidaurusKorintDelfy, ostrovy Aigina, Hydra, Spetses, pohoří Arachova a Parnas. Nejjednodušším dopravním prostředkem pro vás bude samozřejmě auto, ale na mnohá místa se můžete dopravit i místní autobusovou dopravou.

Chci na poznávačku do Athén

rnc-logo-color.jpg

Written by admin

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *