Monastiraki: Náměstí v srdci Athén
Označením Monastiraki rozumíme celou centrální čtvrť Athén, která se soustřeďuje okolo náměstí Monastirakiu. Její název se odvozuje od kostela Zesnutí Panny Marie, který se na náměstí nachází a kdysi se jednalo o kostel klášterní (klášter řecky „monastiri“, malý klášter „monastiraki“).
Mešita Tsistaraki, která náměstí vévodí, byla postavena tureckým vojvodou Tsistarakisem v roce 1759 z materiálu sesbíraného z jiných starších budov v okolí. Říká se, že dokonce vápno ke stavbě budovy bylo použito rozdrcením jednoho ze sloupů Olympeionu. Daleko pravděpodobnější však je, že pocházelo ze sloupu z vedlejší Hadriánovy knihovny. Během osvobozeneckého povstání v roce 1821 používali povstalci mešitu jako sídlo své rady. Po osvobození Řecka byla budova využívána různě: jako kasárna, vězení i sklady. V roce 1924 byla mešita přetvořena na národopisné muzeum, konkrétně je zde vystavena sbírka keramiky.
Na náměstí se rovněž nachází stanice metra Monastiraki, kde se kříží dvě linky. Dnešní podoba budovy metra pochází z roku 2003, kdy byla renovována stará linka 1 a byla propojena s novou linkou 3.
Z náměstí vybíhá hned několik ulic. Nejznámější nákupní třídou Ermu se dostanete až na náměstí Syntagma na jedné straně a na Kerameikos na druhé. Ulice Athinas vás kolem athénské radnice a tržnice dovede až na náměstí Omonia. Ulice Pandrassu je lemována obchody se suvenýry a ústí u Metropolitního chrámu, kdežto ulice Areos vás zavede k antickým památkám.
A ještě poslední zajímavost stojí za zmínku. Na Monastiraki najdete i stopy Balkánu či Blízkého Východu a to v podobě bazaru. Nečekejte však typické handrkování o cenách, dnes jsou na tržnici obchody s normálním zbožím od oblečení po CéDéčka a původní bazar už připomíná jen název Flea Market („Blešák“).
Chci na poznávačku do Athén