Doprava do Vídně: Jak do města a jak na letiště?

Jedete do Vídně po vlastní ose a váháte nad nejjednodušším nebo nejekonomičtějším způsobem dopravy? Zde najdete pár tipů, jak se dostat do centra i na letiště.

Autem

Nespornou výhodou jízdy autem je vaše samostatnost a nezávislost. Nevýhod je však dle mého názoru o něco víc. Ať už je to dálniční známka, kterou musíte mít, nebo zejména složitější parkování v centru města.

Už jste zaznamenali nejnovější českou ostudu v podobě dostavěného rakouského úseku dálnice Vídeň – Brno a zatím ještě ani nekopnutí do země na české straně? Ano, tohle je přesně ta cesta, která je do Vídně nejrychlejší (minimálně pro Moraváky). Takže Brno – Mikulov – Vídeň. Pro směr z Prahy je alternativou směr Znojmo.

V Rakousku platí povinnost zakoupení dálniční známky jak pro osobní auta, tak i pro motorky. Na 10 dní vás vyjde na 9,20 Euro a na 2 měsíce pak na 26,80 Euro. Známku můžete zakoupit pohodlně přes internet, na benzínových pumpách na rakouském území nebo v některých směnárnách ještě na území ČR.

Parkování ve Vídni doporučuji pečlivě naplánovat předem. Město je rozděleno na různé zóny s omezenou dobou parkování (v centru obecně maximálně 2 hodiny) a s různou výší poplatků. Čím blíže k centru, tím více si zaplatíte. Velkou výhodou je parkování zdarma o svátcích a víkendech (zjistěte si dopředu). Doporučuji proto parkovat na záchytných parkovištích poblíž metra, nejznámější je velké parkoviště u zastávky Stadion.

Autobusem

Student Agency – Dopravní společnost Student Agency nabízí asi nejčastější spoje mezi českými městy a Vídní. Zastávek ve Vídni je několik, nejvýhodnější pro turisty je asi ta u hlavního nádraží Hauptbahnhof na Südtiroler Platz. Odtud se můžete do centra vydat pěšky kolem Arsenalu a Belvederu nebo sednout na metro U1 a svézt se dvě zastávky na Karlsplatz.

Flixbus – Velkým konkurentem SA alespoň co se týče počtu spojů do Vídně je Flixbus, většinou je ale dražší než výše jmenovaná společnost. Hlavním stanovištěm Flixbusů je Erdbergstrasse, odkud musíte jet metrem U3 šest zastávek na Stephansplatz.

Eurolines – co do četnosti spojů je nejméně výhodná společnost Eurolines. Ta se orientuje spíš na spojení Čech s Německem a západem a Vídeň je trochu opomíjená. Ale pokud se trefíte a vyberete si tuto společnost, můžete vystoupit na zastávce u hlavního nádraží Hauptbahnhof (metro U1 jako v případě SA výše) nebo na Erdbergerstrasse (metro U3 jako v případě výše Flixbusu).

Vlakem

Do Vídně se pohodlně dopravíte i vlakem. Velkou výhodou je, že Českou republikou vede hlavní trasa z Polska do Rakouska a dál na Jadran, z čehož těží zejména Moraváci. Praha a Vídeň zase leží na lince mezi Německem a Maďarskem, takže spoje jsou k dispozici také několikrát denně.

Na výběr máte mezi dopravními společnostmi České dráhy, RegioJet nebo Leo express. ČD jezdí nejčastěji a z různých českých a moravských měst. RJ má vlakové spojení pouze na trase Praha – Pardubice – Brno – Břeclav – Vídeň. LE má spoje mezi Vídní a českými městy zajištěny autobusy.

Ve všech případech platí, že hlavní stanicí je Wien Hauptbahnhof (viz autobusem).

Letadlem

Asi vás zklamu, ale do Vídně se v současné době (září 2019) dopravíte letecky z nejbližších letišť v polském Krakově nebo německém Berlíně Schönfeld. Pro jistotu přikládám odkaz na vyhledávač letenek Pelikán:

Na kole

Jste sportovci a máte čas? Zajeďte si do Vídně na kole! Z Brna vede do centra Vídně cyklostezka o délce 138 km. Podrobnější informace hledejte zde:

Cyklostezka Brno - Vídeň

Doprava na letiště

Na vídeňské letiště zajíždí všechny výše zmíněné autobusové společnosti, takže tohle je dle mého názoru nejjednodušší a nejpohodlnější způsob, jak se sem z ČR dopravit.

Pokud plánujete cestu do Vídně vlakem, je třeba přestoupit na zvláštní vlakové spoje jedoucí na letiště, platí sem speciální jízdenka. Nebo z nádraží Hauptbahnhof vyjíždí také autobusový spoj. Podrobněji jsem dopravu na letiště zmiňovala v článku o Dopravě ve Vídni.

Written by admin

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *