10 aktivit zdarma v Athénách

Athény, to nejsou jen „povinné“ archeologické lokality jako Akropolis nebo agora a muzea se starověkými poklady. Jsou to také zážitky, které jsou ve městě zcela zdarma a můžete si je užít téměř v každou roční dobu.

Vybrala jsem pro vás 10 aktivit, které byste neměli při dlouhodobější návštěvě města vynechat:

1. Archeologické lokality zvenčí

Když už jsem zmínila archeologické lokality, existuje způsob, jak si je prohlédnout, aniž byste museli platit vstupné. Sice je uvidíte pouze zevrubně a povrchně, ale chápu, že pro někoho se už několikátá procházka po vykopávkách změní na „zase ty šutry“ a stačí mu kouknout jen z povzdálí.

Konkrétně tedy Akropoli můžete vidět snad ze všech stran, budete-li procházet historickým centrem města. Doporučuji vystoupat i na některou z vyhlídek na město. Řeckou agoru si můžete prohlédnout z kopce Areopagos nebo za plotem, když budete scházet dolů z Akropole. To stejné platí pro římské fórum, které je zpoza plotu viditelné naprosto dokonale. Hadriánovu knihovnu i Kerameikos nebo Olympeion, to vše si můžete prohlédnout zvenčí a za vstupné neutratíte ani cent.

Hadriánova knihovna (foceno „za plotem“)

2. Lykavittos

Výše jsem vás nabádala, abyste vystoupali alespoň na některou z vyhlídek na město. Tou nejoblíbenější je určitě nejvyšší vrcholek Lykavittos, kam sice jezdí zpoplatněná lanovka, ale můžete sem vystoupat i pěšky.

Odměnou za fyzický výkon vám bude krásná vyhlídka na město a okolí, doporučuji načasovat si tuto vycházku na západ slunce. Vidět takto z dálky nasvícenou Akropolis je opravdu zážitek.

Výhled z pahorku Lykavittos

3. Výměna stráží

Další athénskou atraktivní záležitostí zcela zdarma a je výměna stráží u budovy parlamentu na náměstí Syntagma. Čestná vojenská stráž, která se nazývá Evzones, se na malém prostranství střídá v každou celou hodinu a divákům se tak naskytne docela úsměvná výměna stráží, která nemá nikde jinde obdoby.

Doporučuji stihnout hlavní výměnu stráží, která probíhá denně ve 12 hodin.

Výměna stráží před budovou parlamentu

4. Piknik v Národní zahradě

Hned vedle náměstí Syntagma, kde probíhá ona výměna stráží, najdete vchod do Národní, bývalé Královské zahrady. Tady si můžete udělat relaxační procházku spojenou s dětským hřištěm, mini ZOO a prohlídkou botanických zajímavostí.

Národní zahrada je také oblíbeným cílem Athéňanů i turistů pro odpočinek i pro piknik. Není nic úžasnějšího než se odstřihnout od ruchu a stresu velkoměsta, roztáhnout deku, vybalit čerstvé dobroty z trhu a poobědvat ve stínu vzácných stromů.

5. Výzdoba metra

V centru Athén jsou některé stanice metra tématicky vyzdobeny replikami nebo originály starověkých předmětů, které byly nalezeny během stavby metra.

A tak si ve stanici Syntagma můžete prohlédnout bohatou sbírku starověkých nálezů od zdí, vodovodu, cesty, ale i hrobu s kostrou. Dále pak lahvičky na olej, amfory či mozaikovou podlahu. Stanice Akropoli je vyzdobena (jak jinak) replikami soch a metop převážně z Parthenonu. Ve stanici Monastiraki bylo nalezeno srdce starověkých Athén, kudy protékala řeka Eridanos, jejíž vody tudy protékají dodnes.

Stanice Monastiraki

6. Kostely zdarma

Athénské pravoslavné kostely, pokud jsou otevřené, jsou návštěvníkům přístupné zdarma. Vstoupíte-li do některého, objeví se před vámi předpisový systém výzdoby používaný již od počátku křesťanství. Tím chci říct, že pokud navštívíte dva tři kostely, budete se hravě orientovat ve všech ostatních. Spolehlivě identifikujete výzdobu kupole, pendativů, ikonostasu i ikon u vchodu do kostela.

Rozhodně doporučuji k návštěvě Metropolitní chrám a vedlejší kostelík svatého Eleftheria. Budete-li mít štěstí, trefíte na otevřený kostelík Kapnikareas. V Place je rovněž velké množství malých i větších kostelů, které stojí za shlédnutí.

kostelík Kapnikareas

7. Galerie v ulicích

Athény jsou městem, které patří mezi nejposprejovanější, které jsem kdy viděla. Graffiti jsou opravdu všude, ať už na budovách, na vagonech metra, na zastávkách, zdech… Prostě všude. Někde je to práce vandalů, na některých místech však umělců. Máte rádi street art? Vydejte se do athénských ulic a určitě budete ve svém živlu…

Street artové galerie najdete ve čtvrtích Metaxurgio, Psyrri, Gazi nebo Neos Kosmos. V centru se tito umělci soustřeďují do krásné čtvrti Anafiotika, což může mnohé překvapit. Když se budete proplétat místními úzkými uličkami, narazíte na nejednu malbu na zdi.

(www.blocal-travel.com)

8. Olympijské stadiony

Zdarma můžete navštívit i areál „Olympijského atletického centra„, který hostil letní Olympijské hry v roce 2004, a který se nachází za městem na zastávce metra Irini.

Po skončení Olympiády stadiony několik let chátraly, dnes se však renovují a mnohé z nich opět získávají využití. Můžete si zde třeba zaběhat nebo pokud bude otevřený plavecký stadion, i zaplavat. Každopádně i obyčejná procházka vás může přenést do atmosféry megalomanské akce, kterou Olympiáda určitě je. Doporučuji se potom doma podívat na záběry z roku 2004, aby byla vaše představa úplná.

Olympijské atletické centrum

9. Filmový festival

Mezinárodní filmový festival v Athénách se koná každoročně na konci září a je orientován na podporu nezávislého filmu. Pro detaily k akci navštivte stránky AIFF.

10. Masopustní veselí

Pokud se vám poštěstí nacházet se v Athénách v době masopustu, zejména na tzv. čisté pondělí, zapojte se do masopustního veselí, kterému se v Řecku říká Apokries. Avšak pozor! Období masopustu je závislé na datu Velikonoc (40 dní před nimi), které se termínově liší od našich katolických svátků. Doporučuji tedy zjistit, na které datum vychází pravoslavné Velikonoce právě ten daný rok.

V Athénách, stejně jako v celém Řecku, se konají průvody v maskách a děti na pahorku Filopappos pouští barevné draky.

Written by admin

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *