Doporučená trasa prohlídky Vídně

Pro zájemce o prohlídku nejzajímavějších pamětihodností Vídně jsem vytvořila mapu s jednotlivými body, které byste neměli minout.

Samozřejmě záleží na tom, kam do Vídně přijedete a odkud s prohlídkou začnete. Ideální však je, abyste se metrem dopravili na zastávku Karlsplatz a odtud se můžete vydat okolo Státní opery k Albertině, po Kärntnerstrasse s malou odbočkou na Neuer Markt, kde určitě doporučuji navštívit císařskou hrobku v Kapucínském kostele.

Poté zamiřte na Stephansplatz se Štěpánským dómem, nejznámější dominantou města. Odtud po první pěší zóně ve Vídni, po ulici Am Graben až ke Kohlmarkt. Můžete si ještě udělat menší odbočku až na náměstíčko Am Hof, tohle doporučuji zejména o adventním čase.

Ulice Kohlmarkt vás zavede přímo až k jedné z hlavních vstupních bran do Hofburgu, Michalskému traktu na Michaelerplatz. Než vstoupíte do samotného komplexu Hofburgu, zajděte si ještě kousek až na Josefsplatz. Cestou sem minete stáje lipicánů a boční vchod do Zimní jezdecké školy.

V Hofburgu můžete navštívit známé Muzeum Sissi, i když je to paradoxně muzeum věnované císařovně, která pobyt ve Vídni, potažmo v Hofburgu přímo nesnášela a vyhýbala se mu, jak jen to bylo možné. Kromě tohoto Muzea můžete navštívit i představení Zimní jezdecké školy lipicánů či některé z muzeí umístěných v křídle Nového Hofburgu.

Z Heldenplatz, nádvoří Nového Hofburgu, můžete pokračovat dál parkem Volksgarten až k Parlamentu a Burgtheater nebo se ještě můžete zastavit v Muzejní čtvrti. Zde se nachází Přírodovědecké a Umělecko-historické muzeum, ale i Muzeum moderního umění. Odtud se po hlavní třídě Ring dostanete až k Parlamentu.

Parlament, Burgtheater a budova radnice jsou od sebe na dohled, stejně jako o něco vzdálenější Votivkirche. Tudy se budete pohybovat zejména v době vánočních trhů. Za radnicí se nachází stanice metra, takže se odtud můžete vydat zpět ke svému autu, na vlak či autobus.

Toužíte-li navštívit známý Hundertwasserhaus, musíte se sem dopravit tramvají, v blízkosti se totiž nenachází žádná stanice metra. Dostupnost tramvají je však velmi jednoduchá. Nasednete na číslo 1, která má zastávky například u radnice, v Prateru, na Schwedenplatz či u Opery. Z centra se sem dopravíte za cca 15 minut.

Zámek Belvedere se nachází na velmi strategickém místě kousíček od vlakového nádraží Wien Hauptbahnhof, kde zastavuje většina vlaků mířících z/do Česka. Zámek je tedy snadno přístupný pěšky. Nedaleko od nádraží se rovněž nachází vojenské muzeum Arsenal, které (pokud budete mít časový prostor) také doporučuji navštívit.

Návštěvu Schönbrunnu můžete zvládnout za 2 hodiny – když si projdete pouze zahrady – nebo zde můžete strávit bez přehánění i celý den. Podívat se můžete do reprezentativních prostor zámku, do nejstarší ZOO na světě, do bludiště, ale i třeba i do Palmenhaus v zámeckých zahradách. Do Schönbrunnu se dostanete snadno metrem z centra města.

Written by admin

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *