10 praktických rad pro návštěvu Akropole
Možná se do Athén chystáte na týden nebo na prodloužený víkend nebo jen na jednodenní výlet. V každém případě však určitě nevynecháte návštěvu Akropole, která je pro všechny turisty nevyhnutelnou povinností.
Abyste si procházku po „Posvátné skále“ co nejvíce užili, sepsala jsem pro vás těchto 10 doporučení:
1. Zakoupení vstupenky
Není tomu tak dávno, kdy byla zavedena možnost zakoupení vstupenky předem na internetových stránkách řeckého Ministerstva kultury a sportu. Je to úžasné zjednodušení celého systému a především zkrácení nekonečných front před pokladnami.
Pokud tuto možnost chcete využít, musíte znát přesné datum a zhruba i hodinu své návštěvy. V kroku 1 vyberete oblast, tzn. Attica a v kroku 2 vyberte typ vstupenky. Zde záleží na tom, zda budete chtít navštívit pouze Akropolis (jednoduchá za 20 EUR) nebo také řeckou a římskou agoru, Kerameikos, Olympeion, Hadriánovu knihovnu (kombinovaná za 30 EUR).
V případě, že si chcete vstupenku zakoupit na místě při platbě v hotovosti nebo kartou, doporučuji využít vstup s pokladnou u Dionýsova divadla a obloukem se vyhnout hlavnímu vstupu. Tady se totiž tvoří mnohametrové fronty.
2. Jak se vyhnout frontám
Na toto téma jsem napsala samostatný článek, takže jen shrnu. Na Akropoli se můžete dostat dvěma branami, tu hlavní najdete pod Propylajemi u parkoviště turistických autobusů. Jak si jistě dokážete představit, fronty na vstupenky jsou zde opravdu na hodně dlouho.
Druhá vedlejší brána je situována u stanice metra Akropoli kousek pod Dionýsovým divadlem. Zde vám můžu z několikaleté zkušenosti zaručit, že čekat ve frontě na vstupenku budete v řádu několika málo minut. Maximálně tak pět.
3. Jak se k Akropoli dostat
Už jsem zmínila stanici metra Akropoli a to je také nejjednodušší způsob, jak se na Akropoli dopravit, pokud bydlíte někde ve městě, případně na jeho okraji. Stanice se nachází na červené lince 2, která staví také na náměstí Syntagma nebo Omonia. Ze stanice Akropoli je to jen pár kroků k vedlejší vstupní bráně pod Dionýsovým divadlem.
Budete-li chtít k Akropoli dorazit pěšky, připravte se na to, že se odevšad docela projdete. Z náměstí Monastiraki budete muset překonat kopec vedoucí okolo řecké agory a Areopagu. Druhá možnost je projít se po pěší třídě Apostolu Pavlu. Ze Syntagmy je nejrychlejší následovat bulvár Leoforos Amalias.
4. Kdy se na Akropoli vydat
Akropoli každoročně navštíví více než milion lidí. Na takové množství samozřejmě není památka přizpůsobená a tak se mnohdy tvoří dlouhatánský had z lidských těl. Praská Akropolis ve švech opravdu pořád?
Naštěstí ne, jen v sezoně, která zde však trvá mezi dubnem a říjnem. Chcete-li si vychutnat Posvátnou skálu s co nejméně turisty, vydejte se sem v zimním období, tedy mezi listopadem a březnem. Potom už se sem začnou sjíždět školní výlety a pak turisté všech národností.
Samozřejmě chápu, že v zimě se vám do Athén asi moc chtít nebude. V době sezony si můžete návštěvu zpříjemnit tím, že ji uskutečníte mimo „busy hours“, takže buď hned ráno při otevíračce (8:00) nebo až na večer před zavíračkou (19:30).
5. Je libo fundovaný výklad?
Nechce se vám nebo nemáte čas hledat a pročítat podrobné informace o Akropoli a jejích budovách? Ale přesto byste se rádi dozvěděli co nejvíc o této světově významné památce? Není nic jednoduššího než si „pronajmout“ místního průvodce. Vyhledáte je buď v budce označené jako Guides nebo se vám budou i sami nabízet před vstupem do lokality.
Samozřejmě je k tomu nutná znalost cizího jazyka, v češtině zde provádí pouze jedna jediná paní a tu určitě ani v budce ani před bránou stát neuvidíte. Dávejte si také pozor na řecký zákon, který výslovně zakazuje provádět osobám bez oficiální státní průvodcovské licence! Takže kdybyste se chtěli například blýsknout před známými a Akropolí je provést, hrozí vám napomenutí a případně i pokuta.
6. Akropolis krok za krokem
Prohlídku Akropole doporučuji začít u Dionýsova divadla. Odtud se vám otevře pohled na skálu v celé své kráse. Kolem divadla projdete nad Eumenovou stoou okolo zbytků chrámků boha Area a Asklepia až k cisterně z byzantského období. Pokračujte dále okolo nejstarších důkazů lidského osídlení z doby kamenné až k Odeonu Herodota Attika.
Odtud už vás čeká výšlap k Propylajím a chrámku bohyně Niké. Když projdete Propylajemi, otevře se vám jedinečný pohled na Parthenon, po vaší levé ruce si všimněte zbytku podstavce pro obrovskou dřevěnou sochu bohyně Athény. Obejděte Parthenon zleva směrem k Erechtheionu. Tady si detailně prohlédnete karyatidy, ale i olivový strom, který byl zasazen na místě, kde podle legendy proběhl souboj mezi Poseidonem a Athénou. Když obejdete celý Erechtheion, dostanete se na cestu vedoucí k vyhlídce s vlajkou. Vracejte se potom okolo Parthenonu zpět a před východem Proplajemi se ještě zastavte u chrámku bohyně Niké.
7. Upřete zrak do daleka
Jelikož se Akropolis nachází na jedinečné vyvýšené skále, naskýtají se nám úžasné výhledy ze všech jejích stran. Ještě z terásky pod Propylajemi můžete zahlédnout Areopag, Filopappův pomník, kopec Múz a hvězdárnu. Dole pak řeckou agoru. Další vyhlídkové místo je u Erechtheionu, odkud je nepřehlédnutelný kopec Lykavittos, ale i římská agora, Hadriánova knihovna a Monastiraki.
Nejvyhledávanější je vyhlídka, na které vlaje řecká vlajka, z níž uvidíte náměstí Syntagma, Národní zahradu, Olympeion i Kallimarmaro, ale také městský hřbitov nebo Muzeum Akropolis. Od chrámku bohyně Niké se zase zaměřte na Pireus, ostrovy Salamína a Aigina a poloostrov Peloponés.
8. Řecká vlajka na Akropoli: Symbol odporu proti nacistům
Na stožáru výše zmíněné vyhlídky hrdě vlaje řecká vlajka, kterou vojenská stráž Evzones denně vztyčuje a sundává. Za druhé světové války, jak se dá očekávat, zde místo řecké vlajky vlál hákový kříž. 27. dubna 1941 v noci se však dva vysokoškoláci vydrápali po prudké zdi a vlajku nahradili tou řeckou.
Říká se, že tato událost odstartovala prudký řecký odboj proti okupantům, o jehož síle se obdivně vyjádřil i Winston Churchill slovy „Řekové nebojují jako hrdinové, ale hrdinové bojují jako Řekové.“
9. Dodržujte pitný režim
Velmi příjemnou součástí návštěvy téměř všech archeologických lokalit v Athénách jsou fontánky s pitnou vodou zdarma. Můžete se osvěžit nebo napustit svou vlastní lahev.
Na Akropoli najdete fontánky dvě, jednu u toalet a druhou zprava za Parthenonem.
10. A na závěr to nejdůležitější – toalety!
Stejně tak jsou na větších lokalitách k dispozici i toalety zdarma. Na Akropoli je najdete v budově bývalého muzea, tedy za Parthenonem a sestupujte po schodech do podzemí.
Pamatujte na specifické řecké pravidlo: Toaletní papír je zakázáno házet do přímo do odpadu, použijte k tomu určený koš.