KRAKOV
Wawelské návrší bylo osídleno už v dávném pravěku. Jeho název prý vychází ze staroslovanského označení „těžko dostupného místa“, „mokřiny“ či „bažiny“. A skutečně, pokud zapojíte fantazii a dokážete se přenést o pár tisíciletí zpět, můžete si dnešní vyvýšený kopeček představit jako nepřístupnou skálu, kterou obtéká divoká řeka Visla.
Katedrála svatého Stanislava na Wawelu
Snad nejvýznamnější polská katedrála se nachází na krakovském vršku Wawel. Primárně je zasvěcena svatému Stanislavovi, jednomu z patronů Polska.
Chrámový komplex je velmi rozsáhlý a najdete zde směsici snad všech existujících stavebních slohů. V kryptě je pohřbeno mnoho významných polských osobností.
Wawelský zámek je dnes symbolem sídla polských králů a královen a také místem, které v několika muzeích uchovává a vystavuje to nejcennější z polské historie.
S velkolepou přestavbou na gotický hrad začal král Kazimír Veliký a ve své době se řadil k největším ve střední Evropě. Z hradu se postupem času stal zámek přestavěný v italském renesančním stylu.
Rynek má rozměry 200 na 200 metrů, což z něj dělá největší náměstí v celém Polsku a ve své době bylo vůbec největší v celém tehdy známém světě. Ulice jsou k náměstí jako narýsované podle pravítka. Z každé strany náměstí vybíhají tři ulice, tento systém narušuje pouze ulice Grodzka. Na náměstí se v době adventu konají známé vánoční trhy.
Dlouhá žlutá kamenná budova tržnice stojí uprostřed Rynku Glowneho, čímž krakovské hlavní náměstí odlišuje od všech ostatních, je jejím poznávacím znamením. Kromě obchůdků se suvenýry se v Sukiennicích nachází i pobočka Národního muzea s výtvarnými díly polských umělců. Velkou atrakcí je rovněž tzv. „bratrovražedný nůž“.
Dominantou krakovského Rynku Glowneho je Mariánský kostel se dvěma různě vysokými věžemi. Nejen, že se jedná o nádhernou ukázku gotické architektury a uvnitř se nachází nejlépe dochovaný gotický oltář ve střední Evropě. Ale každou hodinu také z jeho věže zaslechnete „hejnala“.
Kdy je oltář slavnostně otevřený a jak si jej můžete prohlédnout zdarma?
Malebná ulice Kanonicza je nejlépe dochovanou památkovou ulicí v historickém centru Krakova. Její stáří dokazuje i fakt, že nerespektuje pravoúhlé uspořádání ulic, které bylo narýsováno při plánování výstavby nového města po nájezdu Tatarů ve 13. století.
Na ulici se nacházel obávaný „Inkviziční soud“.
Stejně jako ulice Kanonicza, tak i Grodzka vybočuje z přísného pravoúhlého uspořádání ulic v historickém centru Krakova. Vysvětlením této skutečnosti je fakt, že ulice Grodzka byla pro Krakovany 13. století natolik významná a důležitá, že její původní orientaci ponechali i během budování nového moderního města.
Na ulici se nachází mnoho významných kostelů.
Tato ulice je svou polohou i funkcí velmi podobná pražské ulici Celetné. Obě dvě ulice totiž vychází z jedné z hlavních městských bran (v Praze je to Prašná, v Krakově Florianska) a právě zde se začínaly královské cesty městem vedoucími centrem až k hradu.
Dnes je ulice Florianska vyhledávaná turisty toužícími po nákupech módních značek.
Barbakan a městské opevnění Krakova
Barbakan je jakýsi prvek pevnostní architektury, který plnil nejen funkci obrannou, ale také zbrojnice, skladu střelného prachu i sídlo posádky obránců hradeb. Jedná se o jedinečný gotický „rondel“, který se jako jeden z pouhých tří na světě dochoval až do dnešních dnů.
Barbakan byl s Florianskou bránou spojen koridorem, ten se bohužel nedochoval.
Na ulici Franciszkanska se za františkánským kostelem nachází Biskupský palác, sídlo krakovských biskupů. Ti sem přesídlili z Wawelu ve 14. století, protože zde již dříve vlastnili pozemky a nemovitosti. Palác je nejznámější díky pobytu Karola Wojtyly v letech 1963 – 1978 (v tomto roce byl zvolen papežem). Dokonce zde pobýval i během návštěv Krakova v době svého pontifikátu.
Jagellonská univerzita v Krakově
Dnešní Jagellonská univerzita byla založena jako Krakovská akademie již v roce 1364, což z ní činí druhou nejstarší univerzitou ve střední Evropě (ano, po Univerzitě Karlově v Praze). Dnes je součástí Jagellonské univerzity fakult 15, na nichž studuje více než 50 000 studentů.
Hlavním sídlem univerzity je dnes Collegium Novum.
Město Kaziměř pojmenované podle svého zakladatele Kazimíra III. Velikého, který jej založil v roce 1335 bylo samostatné a na vedlejším Krakově nezávislé až do konce 18. století.
Dnes už je Kazimierz muzeem krakovských Židů pod širým nebem. Jaké zajímavé památky neminout a byl film Schindlerův seznam opravdu natáčen zde?
Doporučená trasa prohlídky Krakova
Pro zájemce o prohlídku těch nejzajímavějších míst Krakova jsem vytvořila následující mapu bodů, které rozhodně stojí za to vidět.
Provede vás historickým centrem města od Wawelu přes budovy Jegellonské univerzity a Rynek Glowny až k Barbakanu.
Krakov a Praha: Města jsou si podobná více, než by se mohlo zdát
Krakov byl po celá staletí hlavním městem polského království a pro Poláky tudíž nejdůležitějším městem, stejně jako Praha pro Čechy. Přestože dnes již Krakov vystřídala Varšava, kulturním centrem Polska zůstává i nadále a s Prahou jej pojí nejen podobná historická úloha. Projděme se městem a srovnávejme.
Doprava do Krakova: Jak do města a jak na letiště?
Chystáte se cestovat do jednoho z nejnavštěvovanějších polských měst Krakova? Který způsob dopravy je nejjednodušší, který nejekonomičtější a který nejrychlejší? Bude záležet především na tom, z kterého místa v ČR budete vyjíždět.
Z Moravy jeďte autem, z Prahy využijte pravidelnou leteckou linku.
Krakov je rozdělen na dvě zóny, ta první zahrnuje celé centrum a ve druhé se nachází letiště nebo solné doly Wielička.
Městskou hromadnou dopravu zajišťují v Krakově autobusy a tramvaje. Používání místního MHD je výhodné jak časově, tak i finančně. Cena jízdenek je srovnatelná s cenami například v Praze.
Wianki: Svatojánské slavnosti v Krakově
Krakov, to nejsou jen vánoční trhy, i když jsou vyhlášené a atmosféra vánočně nazdobeného města rozhodně stojí za to. Do Krakova určitě doporučuji vypravit se i na svátek svatého Jana, kterému se zde říká Wianki.
Odkud budete mít ten nejlepší výhled na ohňostroj? Kde se nachází všechny hudební stage? Dozvíte se v článku.
Video: Mé 4 tipy při návštěvě Krakova
Kromě pěších procházek historickým centrem, které bylo v roce 1978 zapsáno na seznam památek UNESCO, máte možnost nahlédnout některým místům i pod pokličku. A to zdarma.
Je libo vyhlídka na město, nejhodnotnější gotický oltář na světě nebo hřbitov?
Krakovská muzea zdarma: Kdy a kam se podívat?
V Krakově je hned několik muzeí a galerií, které určitě stojí za návštěvu. Mnohé z nich poskytují návštěvníkům možnost vstupu zdarma.
Sepsala jsem pro vás tipy, kam se podívat, jaká jsou časová omezení těchto nabídek a co udělat pro to, abyste se zdarma podívali i do hradu Wawel.
Přestože je Polsko náš sousední stát, místní kuchyně má oproti té naší svá specifika. V čem se polská a česká kuchyně podobají? V čem jsou naopak rozdílné? Co by vás mohlo v restauraci překvapit a nakonec pár mých osobních tipů, kam zajít v Krakově na jídlo.