10 nej památek Vídně, které si nesmíte nechat ujít: Slavná minulost a barevná současnost

Hlavní město někdejšího téměř padesátimilionového habsburského impéria nese stopy své slavné historie dodnes. V mnohých z nás Vídeň vyvolá představy o honosných reprezentativních budovách, kočárech tažených párem běloušů, dámách v rukavičkách oblečených do dlouhých šatů s „honzíkem“, Sacher dortu a voňavé kávě. A skutečnost? Až tak se neliší…

Stephansdom: Nejznámější dominanta Vídně

V srdci Vídně, uprostřed historického centra, se nachází nejznámější městská katedrála, Stephansdom. Vzhled této vídeňské dominanty byl silně inspirován pražskou katedrálou svatého Víta. A to není jediná česká stopa, kterou zde můžeme najít.

Nejvýrazněji do podoby katedrály zasáhl rakouský vévoda Rudolf IV., zeť císaře Karla IV.

Stephansplatz: Pupek historického centra

Přirozeným centrem města, kolem něhož se všechno točí, je náměstí Stephansplatz a katedrála Stephansdom na něm. Kromě této dominanty na vás zde čekají i jiné zajímavosti.

Lehce kontroverzní Haas Haus, Palais Equitable, ale především Stock im Eisen, což je vlastně kus kmene stromu za ochranným plexisklem. Strom na tomto místě měl svůj velmi zvláštní důvod.

Hofburg: Císařský palác je dnes sídlem prezidenta

Hofburg býval hlavním vídeňským sídlem rodu Habsburků již od roku 1278 do roku 1918, kdy Rakousko-Uherské císařství zaniklo. Od roku 1945 až dodnes je oficiálním sídlem rakouského prezidenta. Palác Hofburg byl v době svého vzniku velmi zvláštní – na rozdíl od jiných středověkých hradů nebyl postaven v kopci, ale na rovince, neměl přirozenou obrannou polohu, ani centrální nádvoří.

Michaelerplatz: Vstupní brána do Hofburgu

Náměstí, do nějž ústí ulice Kohlmarkt, leží východně od Hofburgu. Své jméno dostalo podle kostela archanděla Michaela a kromě něj jsou na náměstí další zajímavosti stojící za pozornost.

Nejstarší části Michaelerkirche, neboli kostela archanděla Michaela. Nejvýraznější stavbou na náměstí je však bezesporu vstupní křídlo do Hofburgu, kterému se říká Michalský trakt. 

Josefsplatz: Největší barokní knihovna v Evropě

Náměstí císaře Josefa II. se nachází mezi Albertinou a Michalským traktem. Nachází se na něm jezdecká socha císaře Josefa II., po němž také nese své jméno. Josef II., syn Marie Terezie, její spoluvládce a následník, byl známý svým reformátorským duchem. Některé jeho kroky byly však na svou dobu natolik odvážné, že nepřežily ani jeho vládu.

Staatsoper: Dílo českého architekta Josefa Hlávky

Pro Vídeňany, potažmo pro všechny Rakušany je Vídeňská státní opera fenomén, který je proslavil i za hranicemi své země. A neplatí to jen pro dnešní dobu, kdy se v budově konají velkolepé Plesy v opeře nebo koncerty Vídeňské filharmonie. Opera jako umělecká disciplína byla i v době Rakouského císařství natolik významná, že budova Staatsoper byla první dokončenou stavbou na Ringstrasse.

Muzea na Ringstrasse

Na Ringstrasse, která obklopuje historické centrum Vídně, se nachází hned několik reprezentativních budov postavených na místě zbouraných městských hradeb. Mezi ty nejvyhledávanější patří proti sobě stojící Umělecko-historické a Přírodovědné muzeum, která doplňuje novější Museumsquartier se sbírkou moderního umění.

Rakouský parlament ve Vídni

Budova současného rakouského parlamentu je největší reprezentativní budovou na ulici Ringstrasse. Původně vznikla pro parlament coby poradní orgán rakousko-uherského císaře Františka Josefa I. Dnes plní funkci sídla parlamentu Rakouské spolkové republiky.

Základní kámen budovy byl položen v roce 1874 a dokončena byla v roce 1883. 

Rathaus: Nejdražší budova na Ringu

Kromě budovy parlamentu plní politickou a správní funkci také vedlejší honosná stavba – vídeňská radnice. Tato nejvýznamnější neogotická stavba ve Vídni je dnes sídlem městské rady a co víc, je nejdražší stavbou na celé Ringstrasse (vyšla na 14 milionů guldenů).

Na vršku věže je umístěna 3,5 metru vysoká socha Rathausmanna, rytíře v plné zbroji držícího kopí.

Burgtheater: Kde hrával Pavel Landovský

Divadlo bylo slavnostně otevřeno v roce 1888 (pro srovnání Národní divadlo v Praze v roce 1881), avšak už v roce 1897, necelých deset let po otevření, muselo být divadlo z technických důvodů dočasně uzavřeno. V sále byla totiž velmi špatná akustika a z některých sedadel dokonce vůbec nebylo vidět na jeviště. Znovu muselo být divadlo uzavřeno po 2. světové válce, kdy musely být opraveny škody po bombardování.

Votivkirche: Kostel jako poděkování

Votivní kostel Božského Spasitele je oficiální název novogotického kostela stojícího na Ringstrasse nedaleko Radnice a Burgtheater. Byl postaven na popud arcivévody Ferdinanda Maxmiliána, mladšího bratra císaře Františka Josefa I., aby tak byl vzdán díky Bohu.

Naproti kostelu byl totiž 18. února 1853 neúspěšně spáchán atentát na císaře.  Ferdinand Maxmilián inicioval stavbu kostela jako poděkování za záchranu života císaře a peníze na ni vybral ve veřejné sbírce po celém Rakousku-Uhersku. Stavba byla jednou z prvních dokončených na Ringu. V době svého vzniku sloužil jako farní kostel pro rakouské vojáky.

Neuer Markt: Místo odpočinku Habsburků

Neuer Markt najdete nedaleko Albertiny a Kärntnerstrasse. Ve středověku bývalo toto nenápadné náměstí obyčejnou tržnicí s moukou. Na významu nabývá až v polovině 17. století, kdy se místní Kapucínský kostel stává hrobkou členů císařského rodu Habsburků.

Tento obyčejný kostel je od roku 1633 úložištěm sarkofágů 146 členů habsburského rodu.

Karlsplatz: Centrum vídeňské secese

Na náměstí Karlsplatz se kříží hned tři linky vídeňského metra a tak možná i vy budete začínat svou prohlídku města právě zde. Náměstí sice dostalo své jméno podle pozdně barokního kostela svatého Karla Boromejského, ale stalo se sídlem i mnohem mladšího uměleckého směru, tzv. Jugendstil. Na náměstí najdete sídlo tohoto stylu, kterému se také říká „Hlávka zelí“.

Albertinaplatz: Připomínka Habsburků i Židů

Náměstí Albertinaplatz se nachází za Státní operou a Hotelem Sacher. Nedaleko najdete hlavní vstupní bránu do Hofburgu, ale i nákupní třídu Kärtnerstrasse. Nejvýraznější a nejvyhledávanější památkou na náměstí je bezesporu Galerie Albertina.

Tato světoznámá galerie dnes vystavuje a uchovává na 50 000 děl.

Kärntnerstrasse: Z Vídně k Jaderskému moři

Kärntnerstrasse neboli česky Korutanská ulice je jednou z hlavních nákupních tříd v historickém centru Vídně. Třída vede od náměstí Stephansplatz až ke Státní opeře, potažmo Karlsplatz. Najdete zde běžné módní značky typu HaM, Intimissimi, Humanic apod. i obchody se suvenýry.

Ve středověku se však jednalo nejen o místo obchodu, ale také o výchozí bod cesty k moři. 

Am Graben: Ulice Na Příkopech

Ulice Am Graben znamená v překladu Na Příkopech a tento název má samozřejmě své opodstatnění, v dobách Římské říše zde byl vybudován obranný vodní příkop na ochranu římského ležení. Ten byl zasypán až ve 13. století. Dnes je tato ulice jedním ze symbolů přepychu a luxusních módních značek.

Kohlmarkt: Zelný trh

Ulice Kohlmarkt se do češtiny překládá jako „Zelný trh“. Ulice kdysi opravdu sloužila účelu, kterému napovídá její název, konaly se zde trhy s ovocem a zeleninou. Dnes je však Kohlmarkt místem, kde ve Vídni nakupíte ty nejluxusnější značky včetně Versace, Giorgio Armani apod. Pro Čechy je asi nejatraktivnější zlatnictví s názvem Schullin…

Hotel Sacher: Originál je jen jeden

Snad neexistuje nikdo, kdo by neznal pojem „Sachertorte“. Ano, je to ten věhlasný čokoládový dort s meruňkovou marmeládou a čokoládovou polevou. A troufám si tvrdit, že jen málokterý návštěvník Vídně odolá a tento typický zákusek si ve městě nevychutná.

Zákusek Sacher vznikl – jako všechny geniální vynálezy – vlastně náhodou…

Am Hof: Kde zanikla Svatá říše římská

Toto nenápadné náměstí trochu stranou hlavních turistických tras nejdete mezi Stephansplatz a budovou Vídeňské univerzity na Ringu. Náměstí je pojmenováno po královském dvoře, který se zde za dob panování rodu Babenberků nacházel.

Náměstí je však ještě mnohem starší, sahá až do dob Římské říše, kdy zde bylo postaveno vojenské ležení.

Veřejné parky v centru Vídně

Okolo historického centra Vídně byly ve středověku postaveny obranné hradby. Ty už v polovině 19. století neplnily svůj původní význam a navíc bránily rozrůstání města. Tehdejší císař František Josef I. tedy rozhodl o jejich asanaci a na tomto obrovském uvolněném prostranství, které v kruhu obklopovalo vnitřní město, mohly vzniknout honosné říši reprezentující stavby. Ale nejen stavby.

Schönbrunn: Letní sídlo Habsburků

Barokní zámek Schönbrunn leží asi 6 kilometrů od centra města a je snadno dostupný metrem (stanice Schöbrunn). Od roku 1780, kdy byl za vlády Marie Terezie dokončen, se stal oblíbeným letním sídlem císařské rodiny. Celý areál o rozloze 176 hektarů byl v roce 1996 zapsán na seznam UNESCO.

V zámku se nachází asi 1440 místností a v dobách největší slávy zde žilo asi 1000 lidí.

Schönbrunn: Zámecké zahrady

Rozsáhlý zámecký park je situován ze zadní strany zámku na svahu kopce, na jejímž vrcholu je postavena mohutná glorietta. Zahrada byla v letech 1705-1706 založena ve francouzském stylu, ale za Marie Terezie pak byla její podoba částečně změněna na typickou ukázku barokního stylu.

Zahrady byly veřejnosti otevřeny v roce 1779 a od té doby jsou přístupné zdarma.

ZOO Schönbrunn: Nejstarší na světě

Nejstarší kontinuálně existující ZOO na světě byla založena jako císařská menažerie v roce 1752 v zahradách zámku Schönbrunn. Do dnešních dnů se zde zachovaly původní barokní budovy a pavilony, které jsou dnes doplněny o prvky moderní architektury používané pro zoologické zahrady.

Asi největší pozornost dodnes přitahují pandy velké.

Belvedere: Zámek prince Savojského

Zámek Belvedere je vlastně komplex barokních budov skládající se z Horního zámku (Obere Belvedere) a Dolního zámku (Untere Belvedere), Oranžerie a zámeckých stájí. Jelikož „belvedere“ pochází z italského „hezký výhled“, napovídá to o krásném výhledu na celé město Vídeň z prostoru zámecké zahrady. Dnes slouží zámek především k výstavním účelům, sídlí zde pobočka Státní galerie.

Hundertwasserhaus: Bizarní bytový dům

Toto výjimečné a ve své době dost kontroverzní architektonické dílo Friedensreicha Hundertwassera je dnes hojně navštěvovanou památkou a je zařazeno na seznam rakouských kulturních památek. Architekt Hunderwasser se silně vymezil proti tehdejším konvenčním budovám s rovnými liniemi, zastával jedinečnost, živost a originalitu každé konkrétní stavby.

Arsenal: Vojenské muzeum ve Vídni

Vídeňské muzeum vojenské historie se nachází v budově z 19. století postavené v orientálním stylu. V muzeu se můžete seznámit s historií rakouského vojska od 30. leté války až po rok 1945.

V muzeu jsou vystavovány zajímavé zbraně, historické uniformy a další předměty související s válkou. Mezi ty nejvzácnější patří osmanský stan, který před Vídní zanechali Turci po jejím obléhání. Nebo vůz Františka Ferdinanda d’Este, ve kterém na něj byl spáchán atentát v Sarajevu. Dokonce v jedné vitríně uvidíte i jeho uniformu dosud potřísněnou krví.

Kromě toho se dozvíte i zajímavosti o rakouském námořnictvu.

Doporučená trasa prohlídky Vídně

Pro zájemce o prohlídku nejzajímavějších pamětihodností Vídně jsem vytvořila mapu s jednotlivými body, které byste neměli minout.

Samozřejmě záleží na tom, kam do Vídně přijedete a odkud s prohlídkou začnete. Ideální však je, abyste se metrem dopravili na zastávku Karlsplatz, odtud budete mít do centra nejjednodušší cestu.

Doprava do Vídně: Vlakem, autobusem nebo letadlem?

Jedete do Vídně po vlastní ose a váháte nad nejjednodušším nebo nejekonomičtějším způsobem dopravy? Zde najdete pár tipů, jak se dostat do centra i na letiště.

Kde zaparkovat, kde vystoupit, jak se dopravit do centra?

Doprava ve Vídni

Vídeňský systém městské hromadné dopravy patří mezi chlouby města. Místní MHD je relativně levná, rychlá, čistá a spoje jezdí v krátkých intervalech. Síť MHD je obsluhována metrem, tramvajemi, autobusy a místními vlaky.

Vídeňské MHD je založeno na jakémsi „systému důvěry“, což ale neznamená, že byste zde mohli jezdit zdarma.

10 zajímavostí vídeňské MHD

Součástí rozsáhlého vídeňského systému městské hromadné dopravy je metro, tramvaje, autobusy a příměstské vlaky. Počátky této MHD hledejme až v roce 1898, kdy městem poprvé projížděly koněspřežné tramvaje, ty byly v roce 1925 elektrifikovány a položily základ jedné z nejdelších tramvajových sítí na světě. Linky totiž mají dohromady 179 kilometrů.

7 nejlepších vánočních trhů ve Vídni

Vídeň je každoročním cílem několika milionů turistů toužících nasát atmosféru věhlasných místních vánočních trhů. Míst, kde se konají tradiční „Christkindlmarkt“ je ve městě více, a proto jsem pro vás vybrala těch 7 nejzajímavějších.

10 praktických rad na vánoční trhy ve Vídni

Máte rádi atmosféru adventních trhů? Jezdíte rádi na trhy do zahraničí? Potom je pro vás návštěva nejvyhlášenějších rakouských trhů téměř povinností. Přináším vám pár rad, jak si vychutnat advent ve Vídni.

Kde všude se trhy konají, kdy se jim radši vyhnout? Kde a čím se zahřát?

2 restaurace + 2 kavárny, které musíte navštívit ve Vídni

Název hlavního města Rakouska pronikl dokonce i do jídelního a nápojového lístku. Všichni jistě velmi dobře ví, co si představit pod pojmem „vídeňský řízek“ nebo „vídeňská káva“. Jak je to tedy s tím řízkem a kávou doopravdy? Kam se ve Vídni zajít najíst a kam na výbornou kávu se zákuskem?

Vybrala jsem pro vás dva zástupce restaurací a dva zástupce kaváren.

10 aktivit zdarma ve Vídni

Máte-li čas a touhu poznat z Vídně víc než jen turisticky „povinná“ místa, vychutnat si město tak, jak si jej vychutnávají místní, nemusíte se bát o svůj rozpočet. Mnoho míst a věcí, které byste si ve Vídni neměli nechat ujít, jsou zdarma.

Vídeňská muzea zdarma: Která a kdy jsou otevřená?

Pokud vaše srdce nebo mysl (případně obojí) zatouží po hlubším poznání Vídně, vyrazte do některého z mnoha muzeí. Kromě věhlasných KHM a NHM na Ringu, jsou ve městě i další, která stojí za návštěvu a co je na nich úplně nejlepší? Jsou zdarma!

Pítka ve Vídni: Pitný režim zdarma

Budete-li ve Vídni v letních měsících, nemusíte mít obavy o svůj pitný režim. Postačí vám jen lahev na doplnění a vědět, jak taková fontánka vypadá. Zde najdete podrobnosti o tom, kde je hledat.

Už od roku 1910 je Vídeň zásobována čistou vodou ze Štýrska, z míst, která jsou chráněna právě díky výskytu mnoha pramenů čisté pitné vody. Kohoutková voda ve Vídni tak nemusí procházet žádným zásadním čištěním a může být konzumována ihned. A stejná voda je přiváděna i do pítek rozmístěných po městě.